Math

posted by .

As x increases by 2 units, y increases by 3 units.

  • Math -

    I'm sorry, but what kind of question is this? Is it a true or false, solve, ect?.

  • Math -

    2 Carla bought a dress at a sale for 20% off the original price. The sale price of the dress was $28.80. Find the original price of the dress, in dollars.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Macro Economics

    If supply increases and demand increases, the the price must drop while the number of units purchased may remain unchanged. T or F?
  2. Statistics

    A multiple regression model has the form: As x2 increases by 1 unit, holding constant x1, then the value of y will increase by: ^ is over y = 5.25 + 2.5x1 + 4x^2 A) 2.5 units B) 7.75 unit C) 4 units on average D) 11.75 units on average
  3. math

    in scatterplot comparing x and y, the y-values are along the vertical axis. the line of the best fit is horizontal. which statement best describes relationship between x and y?
  4. Accounting

    If fixed costs are $240,000, the unit selling price is $32, and the unit variable costs are $20, what are the old and new break-even sales (units) if the unit selling price increases by $4?
  5. Statistics

    In the least squares equation, Ŷ = 10 + 20X the value of 20 indicates ____________. The Y-intercept increases by 20 units for each unit increase in X That Y increases by 20 units for each unit increase in X That X increases by …
  6. Economics & Statistics

    In the least squares equation, Ŷ = 10 + 20X the value of 20 indicates ____________. The Y-intercept increases by 20 units for each unit increase in X That Y increases by 20 units for each unit increase in X That X increases by …
  7. math

    The amount collected per month from a consumer of electrical power consists of two parts- a fixed charge for providing the service and a variable charge which is directly proportional to the number of units of power consumed. An amount …
  8. Math

    A landlady currently rents each of her 50 apartments for $1300 per month. She estimates that for each $100 increase in rent, two additional apartments will remain vacant. a. Construct a function that represents the revenue R(n) as …
  9. Math

    As the number of units manufactured increases from 4000 to 6000 the total cost of production increases from 22000 to 30000. Assuming a linear relationship between the cost when 4500 units are produced.
  10. maths

    As the number of units manufactured increases from 4000 to 6000 the total cost of production increases form $22000 to $30000. Assuming a linear relationship between the cost and the number of units manufactured, what will be the cost …

More Similar Questions