Math

posted by .

I have the same problem as Marita. Can someone tell us what equation to use.
Horizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 per minute unlimited minutes on weekend, but you must purchase a $70.00 phone with a $40.00 rebate and sign up for a 2 year contract.

Which one of these plans is a better deal?

  • Math -

    I thought about not making sure you are bind to a contract. multiplying $28.00 by .30 will give you the total cost. Than do the same with the others to come up with your answer. If someone else has a better way to find the answer, please let them know.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Geometry

    Horizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  2. math

    Verizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  3. Math ASAP

    Verizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  4. Algebra ASAP

    I a working wth a cell phone performance task project. I have to determine which three cell phones are the best for a first time user and develop an equation for each of them. Wal-Mart has a plan for $30.00 a month with .29 per minute. …
  5. Algebra Please!

    Posted by Thomas M on Monday, March 9, 2015 at 4:12am. I am working wth a cell phone performance task project. I have to determine which three cell phones are the best for a first time user and develop an equation for each of them. …
  6. Algebra

    This is for a project for Beginning Algebra at Great Bridge Middle School 8th grade class. Here's the questions: The number of companies offering cell phone service has grown rapidly in recent years. The plans they offer vary greatly …
  7. Math

    One cell phone plan costs $15 per month plus $0.10 per minute used. A second cell phone plan costs $50 per month for unlimited use. Write and solve an inequality to find when the second plan is cheaper than the first.
  8. Algebra I

    You have decided to try and convince your parents to let you get your own cell phone. After finding out that the flat monthly rate for unlimited minutes $35.00, which you can afford, you offer to pay the cost yourself. However, just …
  9. Algebra

    How do you a write an equation that shows this relationship a cell phone company offers a plan which includes unlimited texting for $40 per month and 250 anytime minutes per month, plus $0.20 for each minute over 250.
  10. Math

    Suppose your cell phone company offers two plans. The pay-per-call plan charges 14 dollars per month plus 6 cents per minute. The unlimited-calling plan charges a flat rate of 22 dollars per month. How many minutes per month must you …

More Similar Questions