Math ASAP

posted by .

Verizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 per minute unlimited minutes on weekend, but you must purchase a $70.00 phone with a $40.00 rebate and sign up for a 2 year contract.

Which one of these plans is a better deal?

  • Math ASAP -

    Since Sprint requires a 2-year (24-month) contract, for M months and m non-weekend minutes per month, that is

    (70-30) + 24(30+.029m) = 760 + .696m

    Verizon for 24 months with m non-network minutes minutes each, charges

    24(28+.3m) = 672 + 7.2m

    All that stuff about weekend minutes, non-network minutes throws everything off, but with equal numbers of charged minutes, Verizon is a better 2-year deal only if

    672 + 7.2m < 760 + .696m
    m < 13.5

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    73. Cell Phone Plan A cell phone plan costs $3.95 per month plus $0.07 per minute. (Assume that a partial minute is not rounded up.) (a) During July, a person talks a total of 50 minutes. What is the charge?
  2. Geometry

    Horizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  3. math

    Verizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  4. Math

    I have the same problem as Marita. Can someone tell us what equation to use. Horizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How …
  5. Algebra ASAP

    I a working wth a cell phone performance task project. I have to determine which three cell phones are the best for a first time user and develop an equation for each of them. Wal-Mart has a plan for $30.00 a month with .29 per minute. …
  6. Algebra Please!

    Posted by Thomas M on Monday, March 9, 2015 at 4:12am. I am working wth a cell phone performance task project. I have to determine which three cell phones are the best for a first time user and develop an equation for each of them. …
  7. Algebra

    This is for a project for Beginning Algebra at Great Bridge Middle School 8th grade class. Here's the questions: The number of companies offering cell phone service has grown rapidly in recent years. The plans they offer vary greatly …
  8. Algebra I

    You have decided to try and convince your parents to let you get your own cell phone. After finding out that the flat monthly rate for unlimited minutes $35.00, which you can afford, you offer to pay the cost yourself. However, just …
  9. Algebra

    How do you a write an equation that shows this relationship a cell phone company offers a plan which includes unlimited texting for $40 per month and 250 anytime minutes per month, plus $0.20 for each minute over 250.
  10. Math

    Verizon has two different cell phone plans. The cost, Y, of plan A is $11 a month Plus $.21 per minute. The cost, Y, of Plan B is $20 a month plus $.10 per minute. After how much time to the nearest minute will the cost of plan a B …

More Similar Questions