Math

posted by M

If a large factory sells its new gadgets for $5 each it can sell 1050 per month and if it sells the same gadgets for $9 it will sell 900 per month. Assuming the relationship between price and sales is linear predict the monthly sales of gadgets to the nearest whole number if the price is $12.

  1. Reiny

    you are given 2 ordered pairs
    (5 , 1050) and (9,900)
    slope = (900 - 1050)/(9-5) = - 150/4 = - 75/2

    N = (-75/2)C + b
    using (5,1050)
    1050 = (-75/2)(5) + b
    1050 + 375/2 = b
    b = 2475/2

    N = (-75/2)C + 2475/2 or N = -37.5C + 1237.5
    where N is the number sold and C is the price of each

    so when C = 12
    N = -37.5(12) + 1237.5 = 787.5
    number sold = 788

  2. Anonymous

    788

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Pre-Calc

    The Sweet Drip Beverage C. sells cans of soda pop in machines. It finds that sales average 26000 cans per month when the cans sell for 50cents each. For each nickel increase in the price, the sales per month drop by 1000 cans. Determine …
  2. accounting

    Joe operates a business that locates and purchases specialized assets for clients, among other activities. Joe uses the accrual method of accounting but he doesn’t keep any significant inventories of the specialized assets that he …
  3. Taxation

    81. Joe operates a business that locates and purchases specialized assets for clients, among other activities. Joe uses the accrual method of accounting but he doesn’t keep any significant inventories of the specialized assets that …
  4. math

    the melt in your mouth chocolate factory sells three times as many mints as it sells almond bars.it sells half as many almond bars as it sells caramels.if it sells 3,750 cases of mints each month,how many caramels does it sell in one …
  5. Algebra 1

    Samantha Jones has a job offer in which she will receive #600 per month plus a commission of 2% of the total price of the cars she sells. At her current job, she receives $1000 per month plus a commission of 1.5% of her total sales. …
  6. Math

    A large factory knows that if it sells it's new gadgets for $10 each, it can sell 350 per month and if it sells the same gadgets for $8 it will sell 500 per month assuming the relationship between price and sales is linear predict …
  7. math word problems.

    The candy factory sells three times as many mints as it sells almonds bars. It sells half as many almond bars as it sells caramels. If It sells 3,750 cases of mints each month, how many caramels does it sell in one month?
  8. Finite Math

    15 An appliance store sells two brands of televisions. Each Daybrite set sells for $425, and each Noglare set sells for $700. The store’s warehouse capacity for television sets is $400, and new sets are delivered only each month. …
  9. Math

    Casandra Jones has a job offer in which she will receive $600 per month plus a commission of 2.5% of the total price of the cars she sells. At her current job, she receives $1000 per month plus a commission of 1.7% of her total sales. …
  10. Micro Economics

    In YEAR 1, the price of gadgets is $2, while the price of the single variable input used is $28. A profit-maximizing gadget producer uses 9 units of input to produce and sell 252 units of gadgets, earning profit of $2*252 - $28*9 = …

More Similar Questions