Argebra 2

posted by .

can some one help me out I am not a baker or maybe I should.

If I was cooking a pie for 10 people how many pounds of apples will I purchase.

  • Argebra 2 -

    enough for the anticipated pies, I guess. Sure there's not something more you want to tell us? Like how many lbs it takes to make a pie? Or how many cups, or something?

    If you really don't know any more than this, better look online for recipes, and they'll tell you about how much you'll need.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    A Michigan orchard made 22,331 lb of taffy apples with approximately 1 lb of taffy mixture for each 69.6 pounds of apples. To the nearest tenth of a pound, how many pounds of apples and how many pounds of taffy were used?
  2. algebra

    A Michigan orchard made 14,757lb of taffy apples wih aproximately 1 lb of taffy mixtures for each 67.1 pounds of apples. TO the nearest tenth of a pound, how many pounds of apples and how many pounds of taffy were used?
  3. math

    A michigan orchard made 11,491lb of taffy apples with approximately 1lb of taffy mixture for each 76.7 pounds of apples. To the nearest tenth of a pound, how many pounds of apples and how many pounds of taffy were used
  4. math

    The holiday dinner is at the Milton’s house this year. Mrs. Milton will do most of the cooking. 5. Cooking time for a turkey is determined using the rate of 1/3 hour per pound. Mrs. Milton figures she will have at most four hours …
  5. math

    your are making apple pie for a school fund raiser you have 4 baskets of apples and each basket contains 11 apples each pie requires 3 1/5 apples 1 apple fills about one cup how many cups of apples do you have and how many pies can …
  6. algebra

    Using a proportion, determine how many pounds of apples a person needs for a pie for 10 when the recipe calls for three pounds of apples for an apple pie for eight people.
  7. math

    Q1.The zoo uses 10 pounds of apples each day. How many pounds of apples should be on the weekly grocery list?
  8. math

    there are 5 pounds of apples in one bag. Make a table to show how many pounds of apples are in 6 bags
  9. Math

    Flery has some apples and bananas. The ratio of the apples to the banaas is 2:5. She used 1/4 of the apples to make an apple pie. What is the new ratio of the apples to the bananas?
  10. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00?

More Similar Questions