math

posted by .

Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary.
357 miles in 6.3 hours

  • math -

    357/6.3 = _______ mph

  • math -

    56.67 is correct?

  • math -

    Yes.

  • math -

    $11.49 for 3 packages

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    find the unit rate. round to the nearest hundredth, if necessary. type 8,580 words in 2 hours 45 minutes
  2. Math

    I'm TOTALLY stuck on my math!!! How do I find the unit rate of $11.49 for 3 packages?
  3. math

    Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 5 pounds for $ 2.49
  4. math

    find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 8 batteries in 3 months
  5. math

    my homework saids express each phrase as a rate and and unit rate round to the nearest hundredth. 120 miles on 4 gallons of gas the ratio is 30 to 1 I have to write it in a rate and unit rate to the nearest hundredth.
  6. Math

    An airplane flies 2,750 miles in 5 hours. Find the unit rate in miles per second. Round the answer to the nearest hundredth. I appreciate the help very much. I got .132 but I think I'm wrong.
  7. math

    write a unit rate for the situation. round to the nearest hundredth if necessary traveling 216 miles in 5 hours
  8. math

    write a unit rate for the situation. round to the nearest hundredth if necessary traveling 216 miles in 5 hours A( 54 miles/hours B( 39.27 miles/hours C( 43.2 miles/hours D( 0.4 miles/hours
  9. Math

    Find the unit rate for the given rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 4. 30 cards for $5.20 5. 192 miles on 6 gallons of gasoline
  10. Math

    Find the unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary. 344 miles in 11 hours 344 3,784 0.03 31.27 ** Find the unit rate. In 10 months, 62.6 gallons were used. 0.16 10 6.26 ** 626

More Similar Questions