math

posted by .

Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary.
5 pounds for $ 2.49

  • math -

    2.49 / 5 = 0.498 = $0.50 per pound

  • math -

    65

  • math -

    i dont know

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    find the unit rate. round to the nearest hundredth, if necessary. type 8,580 words in 2 hours 45 minutes
  2. Math

    I'm TOTALLY stuck on my math!!! How do I find the unit rate of $11.49 for 3 packages?
  3. math(7th)

    Can someone PLEASE help me:{ I never understand math. I always have a B in this class. ow do I find the unit rate of $11.49 for 3 packages?
  4. math

    Write “$4,915 for 72 shares of stock” as a unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary
  5. math

    find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 8 batteries in 3 months
  6. math

    Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 357 miles in 6.3 hours
  7. math

    my homework saids express each phrase as a rate and and unit rate round to the nearest hundredth. 120 miles on 4 gallons of gas the ratio is 30 to 1 I have to write it in a rate and unit rate to the nearest hundredth.
  8. math

    write a unit rate for the situation. round to the nearest hundredth if necessary traveling 216 miles in 5 hours
  9. Math

    Find the unit rate for the given rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 4. 30 cards for $5.20 5. 192 miles on 6 gallons of gasoline
  10. Math

    Find each unit rate round to the nearest hundredth 9 runs in 3 games

More Similar Questions