Maths

posted by .

Alison, Caitlin and Laura are sharing three bedroom two bathroom house at $900 rent per fortnight. Their weekly food bill is $210 per week and they save $50 per week for electricity and water. They share the rent based on the size of their bedroom and bathroom and share other cost equally.
Laura = 20m2
Caitlin = 16m2
Alison = 14m2
a) Calculate how much rent each girl will each fortnight
b) Calculate the total cost of living in the property for each girl
c) Laura's take home pay is $520 per week. What fraction of her pay will be needed to cover her rent? Can she afford to live in the biggest room?

  • Maths -

    For a) you just need to divide that amount of space each girl has by 100 and times it by the total area of the house they are renting. then you times the percentage you get by that cost of rent.
    eg: Laura = 20/100x50
    = 40%
    = 40/100*900
    = $360
    For b) you calculate their food and water and electricity amount to make them per fortnight, add them and divide by three then you add that on top of the rent

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. economics

    Each week, Bill, Mary and Jane select the quantity of two goods, x1 and x2, that they will consume in order to maximize their respective utilities. They each spent their entire weekly income on these two goods. Suppose you are given …
  2. MATH

    Could someone please double check me? ------------------------------------------ A Developer works 40 hours per week at $30 per hour. He or she earns : 40 hours x $30.00 per hour = $1200.00 - per week. The four developers earn : 40
  3. MAT115

    The following information shows a relationship between the amount spent per week on advertising by a small fast-food shop and the total sales per week. Use it to answer question 5. Amount spent 10 20 30 40 Sales 200 380 625 790 Predict …
  4. math

    Laura is a salesperson in a retail store and earns $65 per week plus 10% of her weekly sales. If Laura earned $200 one week, what were her sales that week
  5. algebra

    A car rental agency charges $250 per week plus $0.25 per mile to rent a car. How many miles can you travel in one week for
  6. Maths

    At the beginning of the week, a particular stock sold for 29 3/8 per share. At the end of the same week it sold for 31 2/8. What was the amount per share?
  7. Conrady

    A rental car agency charges $240.00 per week plus $0.25 per mile to rent a car. How many miles can you travel in one week for $435.00?
  8. Math

    Suppose you rent apartments in a large apartment complex. Currently there are 90 apartments being rented at a rent of $1300 per month. Evidence shows that for every increase of $25 per month in rent, there will be 1 additional unit …
  9. math

    If a car agency charges 240.00 per week to rent a car plus 0.25 per mile. How many miles can you travel in one week for 385.00
  10. Algebra

    A car rental agency charges ​$175 per week plus ​$0.2 per mile to rent a car. How many miles can you travel in one week for $355 question mark

More Similar Questions