math

posted by .

a case of diet cola costs $7.23. If there are 24 cans in a case, find the cost per can. Round to the nearest cent. then find the number of cans you can buy per $1. Round to the nearest ten. Which number is more useful? why?

  • math -

    7.23 / 24 = 0.30 per can

    1/0.3 = 3 cans per dollar

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. College Math

    A cooler contains 7 cans of cola: 6 regular colas and 4 diet colas. If 3 cans of cola are selected at random, what is the probability that 2 cans of regular cola and 1 can of diet cola are selected?
  2. math

    A 6 pack of 4oz. containers of yogurt costs $2.99. What is the unit price in cents per ounce?
  3. math

    Phillip, the proprietor of a vineyard, estimates that the first 9600 bottles of wine produced this season will fetch a profit of $5 per bottle. However, the profit from each bottle beyond 9600 drops by $0.0002 for each additional bottle …
  4. math

    Phillip, the proprietor of a vineyard, estimates that the first 9600 bottles of wine produced this season will fetch a profit of $5 per bottle. However, the profit from each bottle beyond 9600 drops by $0.0002 for each additional bottle …
  5. math

    Phillip, the proprietor of a vineyard, estimates that the first 9600 bottles of wine produced this season will fetch a profit of $5 per bottle. However, the profit from each bottle beyond 9600 drops by $0.0002 for each additional bottle …
  6. calc

    I have everything right but the last question asking how many cases per week The consumer demand equation for tissues is given by q = (97 − p)2, where p is the price per case of tissues and q is the demand in weekly sales. (a) …
  7. brief calculus

    I have everything right but the last question asking how many cases per week The consumer demand equation for tissues is given by q = (97 − p)^2, where p is the price per case of tissues and q is the demand in weekly sales. (a) …
  8. Calculus

    The consumer demand equation for tissues is given by q = (97 − p)2, where p is the price per case of tissues and q is the demand in weekly sales. (a) Determine the price elasticity of demand E when the price is set at $26. (Round …
  9. Math

    I am trying to solve a problem and am having difficulty solving it and do not know how to begin solving it. Samuel and Jason sell cans to a recycling center that pays $0.40 per pound of cans. the table shows the number of pounds of …
  10. Math

    Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

More Similar Questions