math

posted by .

margaret buys 54 apples. she uses 1/3 apples for muffins. She used 1/2 the apples for pies. which expression as a fraction could be used to show how many apples she has left?

  • math -

    6/6 - 2/6 - 3/6 = 1/6

  • math -

    First find a common denominator which is 6. So she uses 2/6 for muffins, 3/6 for pies, and this leaves 1/6 apples left. 18 apples for muffins, 27 for pies, and 9 left over.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. business

    Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a month to 20 pounds of apples. Calculate your price elasticity of demand of apples. What can you say about …
  2. Math

    The Farmers Market sells apples by the bushel, and each bushel of apples weighs 42 lbs. A bushel of large apples contains 84 apples. If a bushel of small apples contains twice as many apples as a bushel of large apples, how many small …
  3. math

    Pilar picked 12 apples. She gave 1/4 of the apples to Dwayne, 1/4 of the apples to Murphy, and 1/4 of the apples to kelley. How many apples did each of them get?
  4. algebra

    Sue ate some apples from a bag. She left 20 apples. This is five-eights the number of apples she had bought. How many apples did she buy?
  5. Math

    Ron had 20 apples. He used 2/5 of the apples to make pies. How many apples did Ron use for pies?
  6. Math

    Flery has some apples and bananas. The ratio of the apples to the banaas is 2:5. She used 1/4 of the apples to make an apple pie. What is the new ratio of the apples to the bananas?
  7. Math

    If a grocery store, apples are sold in two different ways . you can buy individual apples for $0.75 each or you can buy 5 apples for $ 3.25. If you were buying 10 apples, which way would you purchase apples to get the better deal?
  8. Mayh

    Martin used apples to make muffins. Omar used apples to make applesauce. Omar used 5 fewer than half as many apples as Marrin used. Write an expression to show the number of apples that both used in all. What does variable represent?
  9. math

    BUY 6 APPLES AND GET 1 FREE APPLES COST $4.00 EACH Sahida purchased $120 worth of apples. a) How much free apples did she get?
  10. Math

    There are 3 types of apples in a basket: 7 Red Delicious apples, 8 Gala apples, and 9 Granny Smith apples. Without looking, what is the fewest number of apples you need to take out of the basked to guarantee that you have at least …

More Similar Questions