Quadratic Functions in Algebra

posted by .

Suppose C(x)=x^2−6x+20 represents the costs, in hundreds, to produce x thousand pens. How many pens should be produced to minimize the cost? What is the minimum cost?

Number of pens to minimize cost:

Minimum Cost:

  • Quadratic Functions in Algebra -

    x^2 - 6 x = C-20

    x^2 - 6 x + 9 = C - 11

    (x-3)^2 = C-9

    vertex at x = 3,000 and cost = 900

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math, help

    how do i write the equations so i can solve it i will do the solving but help me out with the equation please.for the following: Four pencils and five pens cost$2.00. THree pencils and four pens cost $1.58. Find the cost fo a pencil …
  2. advanced math

    The marginal cost of a product can be thought of as the cost of producing one additional unit of output. For example, if the marginal cost of producing the 50th product is $6.20, it cost $6.20 to increase productionn from 49 to 50 …
  3. calculus

    A dog kennel with four pens is to be constructed. The pens will be surrounded by rectangular fence that costs $23 per meter. The rectangle is partioned into four pens of equal size with three partitions made of fence that costs $12 …
  4. maths

    the total cost of 5 pens and 10 pens is 30 . of pen cost 3 more than the pencil . find the cost of each item
  5. Pre-calculas

    The function C(x)=x2−4x+28 models the cost, in hundreds of dollars, to produce x thousand pens. Find the total cost to produce 36,000, 139,000, and 222,000 pens. (a) Cost to produce 36,000 pens is?
  6. MATH HELP

    The cost to produce a product is modeled by the function f(x) = 5x^2 − 70x + 258 where x is the number of products produced. Complete the square to determine the minimum cost of producing this product. 5(x − 7)^2 + 13; …
  7. Algebra

    A box contains blue and purple pens. There are 6 less than triple the number of blue pens as purple pens. A blue pen costs 20 cents and a purple pen cost 35 cents. The total value of all the pens is $37.90. How many of each colour …
  8. Algebra I

    Four pens cost $2 less than two markers. Three pens and nine markers cost $54. Find the cost of each.
  9. Calculus

    A dog kennel with four pens is to be constructed. The pens will be surrounded by rectangular fence that costs $13 per meter. The rectangle is partioned into four pens of equal size with three partitions made of fence that costs $5 …
  10. math

    Three boxes, first box has 12 pens for $25, second box has 50 pens for X cost and the third one has 100 pens for $175 . the cost for pens decreases as increase the number of pens . what the cost for the second box?

More Similar Questions