math

posted by .

The Sweet Candy Shop buys 600 pounds of chocolate covered strawberries at $5.59 per pound. If a 10% spoilage rate is anticipated, at what price per pound should the strawberries be sold in order to achieve a 60% markup based on cost?

  • math -

    if sold at price p, we need the revenue from 90% of the 600 lbs to be 1.60 times the cost of 600 lbs at $5.59:

    600(1-.10)p = 600*5.59*1.60
    p = $9.94

  • math -

    $10.00

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    i need to know exactly the formula of how to do these types of problems because i have spend seriously over an hour trying to do this one problem. HELP! A dealer mixes candy worth 90 cents per pound with candy worth 65 cents per pound …
  2. math

    Ellen wishes to mix candy worth $1.64 per pound with candy worth $3.46 per pound to form 20 pounds of mixture worth $3.00 per pound. How many pounds of the more expensive candy should she use?
  3. percentages/word problem

    The Sweet Candy Shop buys 600 pounds of chocolate covered strawberries at $5.59 per pound. If a 10% spoilage rate is anticipated, at what price per pound should the strawberries be sold in order to achieve a 60% markup based on cost?
  4. Math

    500 pounds of apples were purchased at $0.35 per pound. The desired markup is 30% based on selling price, but 18% spoilage is expected. What should the selling price per pound be?
  5. Business Math

    The Sweet Candy Shop buys 600 pounds of chocolate covered strawberries at $5.59 per pound. If a 10% spoilage rate is anticipated, at what price per pound should the strawberries be sold in order to achieve a 60% markup based on cost?
  6. Math. Word problem

    Strawberries are on sale for $2.30 per pound. Noah bought a bag of strawberries for $8.05. How many pounds of strawberries did Noah buy?
  7. business math

    The sweet candy shop buys 600 pounds of chocolate covered strawberries at $5.59 per pound. If a 10% spoilage rate is anticipated, at what price per pound should the strawberries be sold in order achieve a 60% markup based on cost?
  8. Business Math GBM 200

    300 pounds of oranges were purchased at $0.24 per pound. The desired markup is 50% based on selling price, but 21% spoilage is expected. What should the selling price per pound be?
  9. Computer Programming

    2. Chocolate Delights Candy Company manufactures several types of candy. Design a flowchart or pseudocode for a program that accepts a candy name (for example, "chocolate-covered blueberries"), price per pound, and number of pounds …
  10. Algebra

    Jane's sweet shop mixes candy worth 80 cents per pound with candy worth 2 dollars per pound to make 20 pounds of a mixture worth 1.60 per pound. How many pounds of each kind of candy does the store use?

More Similar Questions