Math

posted by .

Subtract money amounts

1/ Aidan has $5.00 to buy a can of tennis balls that cost $3.79. How much change should he get back?

2/ Sylvia has $10.00 to buy a hairbrush that cost $ 6.88. How much change should she get back?

  • Math -

    $5.00
    -3.79 Cost of tennis balls
    -------
    $2.21 answer

    $10.00
    - 6.88
    --------
    $3.12 Answer

  • Math -

    Elvis bought a CD for $15.99. He paid with $ 13.00and 30 dimes. How much change did Elvis get back?

    15.99
    13.00
    - 30
    .............
    269

    2/ tawny has 4 one- dollar bills , 20 dimes, and 100 pennies. She bought a knit cap , which cost $ 6.26 . How much change did Tawny get back?

    Don't know

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    you have to buy 100 animals. roosters cost 5.00, hens cost 1.00 and chicks cost .05cents. how many of each animal can I buy?
  2. Math

    Maria bought 5 cans of tennis balls. Each can contained 3 tennis balls. How many tennis balls did Maria buy altogether?
  3. Math Word problem

    Ken and Ben were both saving money to buy a TV. Ken was $255 short of the amount needed and Ben was $315 short of the amount needed to buy the TV. If they combined their money, they had eaxctly enough to buy one TV. how much did the …
  4. algebra

    the number of calculators mrs. hopkins can buy for the classroom varies inversely as the cost of each calculator. she can buy 24 calculators that cost $60 each. how many calculators can she buy if they cost $80 each?
  5. Math

    Ana had some money. she used 4/7 to buy shoes which cost $96. if she spent another 2/7 to buy a dress how much would she spend altogether?
  6. Math

    Justin is saving money to buy a game. So far he has $12 which is three fourths of the total cost How much does the game cost
  7. Math

    When the teacher buys tennis rackets for his gym class, he must buy five more than three times as many tennis balls. Rackets cost $20 each and ball cost $1.50 each. How much does the teacher spend if he needs 17 tennis rackets?
  8. Math

    Jack spent $21.70 on 6 notebooks and 7 pencils and has some money left. To buy another notebook he will be short of $0.30. To buy one more pencil, he would have $0.50 left. How much does a notebook cost?
  9. math

    a boy has enough money to buy 20 exercisew book.if each book cost 25 paise less,he could buy 2 more books and still have 20 paise left.how much money did he have?
  10. math

    Paul has $20 to buy either 5 erasers and 30 pencils or 10 erasers and 24 pencils. Each eraser cost $0.30 and each pencil cost $0.60. How much will each option cost?

More Similar Questions