math

posted by .

After 8 weeks on a fitness program, Greg weighs 176 pounds. He has been losing an average of 1.25 pounds per week.

Write 3 linear equations for this situation, one in each of the three forms. Enter them into a table.

  • math -

    s = 176 + 8*1.25
    x = s - 1.25w
    y = 1.25w

    I'm sure you can interpret these, and feel free to modify them as needed to fit your needs.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. pre-calculus honors

    Generate a function that models the situation. Consider the type of function described—it is not linear! A shipping company charges $4 for the first pound and $3 for each additional pound or part thereof. As you try to come up with …
  2. health

    What is the best way to lose weight and keep the weight off?
  3. Health

    What is the best way to lose weight and keep the weight off?
  4. MATH

    7. Tina lost 3 pounds on the first week of her diet. She gained a pound on the second week, and then lost 2 pounds a week during every week afterwards. She has been dieting for a total of 13 weeks. How many pounds has Tina lost in …
  5. Math.

    1. At 4:00 A.M. the outside temperature was -28. By 4:00 P.M. it rose 38 degrees. What was the temperature at 4:00 P.M.?
  6. Math - Averages

    Six dogs have an average(arithmetic mean) weight of 55 pounds. If the heaviest dog weighs 100 pounds, the lightest dog weighs 5 pounds, and the second-lightest dog weighs 30 pounds, what is the average weight of the other 3 dogs in …
  7. Math

    Tina lost 3 pounds on the first week of her diet. She gained a pound on the second week, and then lost 2 pounds a week during every week afterwards. She has been dieting for a total of 13 weeks. How many pounds has Tina lost in all?
  8. Math

    Determine whether each verbal description represents a linear function or not. Correct me if I'm wrong on any of these!! 6.The price for x pounds of cheese at $6.99 per pound (LINEAR FUNCTION) 7. A car accelerating on the highway to …
  9. Math

    Determine whether each verbal description represents a linear function or not. Correct me if I'm wrong on any of these!! 6.The price for x pounds of cheese at $6.99 per pound (LINEAR FUNCTION) 7. A car accelerating on the highway to …
  10. Math

    Determine whether each verbal description represents a linear function or not. Correct me if I'm wrong on any of these!! 6.The price for x pounds of cheese at $6.99 per pound (LINEAR FUNCTION) 7. A car accelerating on the highway to …

More Similar Questions