math

posted by .

How many pounds of nails will be needed to fill 100 boxes with 8oz. of nails in each?

  • math -

    1 pound = 16 ounces

  • math -

    So would it be 100 x 8 / 16 =50 lbs ?

  • math -

    Right.

  • math -

    Thank you for working with me on math problems

  • math -

    You're welcome.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Business Cal

    The research department for a hardware chain has determined that at one store the marginal price of x boxes per week of a particular type of nail is: p'(x)=-4000/(2x+15)^3 Find the demand equation if the weekly demand for this type …
  2. precalculus

    The cost of a fill on acrylic nails is a function of how many broken nails. MArtha is charged $34 for 5 broken nails, while Grace is charged $26 for 1 broken nail. a)express the total cost as a fucntion of the number of broken nails. …
  3. math

    A carpenter used 3 3/16 pounds of nails for a job. After the job was over, the remaining ails weighed 1 1/16 pounds. How many pounds of nails di the carpenter have at the beginning of the job?
  4. math

    Tim works at a hardware store has 8 1/2 pounds of nails to be sorted into bags. How many bags will Tim be able to fill if he puts 1/4 pounds of nails into each bag?
  5. algebra

    Sara bought some 6-penny nails and some 10-penny nails at ace hardware. She bought 2 more 6-penny nails than she did 10-penny nails. She had a total of 8 nails. How many 6-penny and 10 penny nails did sara purchase?
  6. Marh

    For the nails in the bin below, there are 500 nails per kg.” Using this conversion factor, perform the following calculations. How many nails would you have if you had 0.15 kg?
  7. Chemistry

    Typically, there is a scale provided for weighing the nails. For example, a notice placed above the nail bin might read, “For the nails in the bin below, there are 500 nails per kg.” Using this conversion factor, perform the following …
  8. math

    Sara brought a total of 8 nails at ace hardware . she purchased both 6 penny nails and 10 penny nails . she brought 2 more 6 penny nails then she did 10 penny nails . she had a total of 8 mails. How many 6 penny and 10 penny nails …
  9. Math

    A pound of nails cost 13$ . Joe buys 2.4 pounds . How much does Joe spend on nails ?
  10. Math

    A construction worker bought 21 7/8 Pounds of nails when those nails were all used she bought 2 1/2 times as many nails as she had bought the first time how many pounds of nails did she buy the second time

More Similar Questions