math

posted by .

Mariah and Claire made a bowl of punch. Claire used 10 times as much lemonade as Mariah did. If Mariah used 3/5 of a cup of lemonade, how many cups of lemonade did Claire use?

  • math -

    3/5 * 10 = ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Neisha is making punch. to make the punch. she needs 2 pints of lemonade. she only has 1-cup measure. how many cups of lemonade should Neisha use?
  2. Science

    Imagine you made a gallon pitcher of lemonade for your family picnic.You poured the lemonade into 12 paper cup until there wasn't a drop left.Is the volume of the lemonade in the pitcher and the lemonade in the 12 paper cups put together …
  3. Science (Asap)

    Imagine you made a gallon pitcher of lemonade for your family picnic.You poured the lemonade into 12 paper cup until there wasn't a drop left.Is the volume of the lemonade in the pitcher and the lemonade in the 12 paper cups put together …
  4. MATH

    Carolyn and Kim are selling lemonade this summer.  It costs $0.10 to make each cup of lemonade.  They are going to sell each cup of lemonade for $0.25. a. What is the total cost to make 55 cups of lemonade?
  5. MATH

    Carolyn and Kim are selling lemonade this summer.  It costs $0.10 to make each cup of lemonade.  They are going to sell each cup of lemonade for $0.25. What is the least number of cups of lemonade they need to sell …
  6. Math (ASAP)

    Carolyn and Kim are selling lemonade this summer.  *It costs $0.10 to make each cup of lemonade.  *They are going to sell each cup of lemonade for $0.25. What is the least number of cups of lemonade they need to sell …
  7. math

    people flock to andys lemonade stand because each cup of lemonade is only 35 cents. sometimes customers buy several cups of lemonade.Andy and his helpers have to figure out how much to charge each time someone buys more than 1 cup …
  8. Math

    Carolyn and Kim are selling lemonade this summer. It costs 10 cents to make each cup of lemonade. They are going to sell each cup of lemonade for 25 cents. What is the total cost to make 55 cups of lemonade?
  9. Math

    Carolyn and Kim are selling lemonade this summer. It costs 10 cents to make each cup of lemonade. They are going to sell each cup of lemonade for 25 cents. What is the least number of cups of lemonade they need to sell in order to …
  10. math

    brenda is making lemonade and needs 1 2/3 cups of lemonade concentrate for each batch. She wants to make 4 1/2 batches of lemonade, how many cups of lemonade concentrate will she need?

More Similar Questions