math

posted by .

Tristan buy b boxes of granola that cost $4 each. He also buy one box of crackers that cost 3/2. Write equivalent expression for the total amount Tristan spends

  • math -

    b(4) + 3/2 ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    A cereal company finds that the number of people who will buy one of its products in the first month that it is introduced is linearly related to the amount of money it spends on advertising. If it spends $40,000 on advertising then …
  2. 7th grade math

    company A makes boxes of crackers that contains a mean of 30 crackers with a standard deviation of 2 crackers. company B makes boxes of crackers that contains a mean of 24 crackers with a standard deviation of 2 crackers. what can …
  3. Math

    Tristan is laying 12" x 18" tiles on the lab floor. If the lab measures 15 feet by 18 feet, how many tiles does Tristan need, assuning there's no waste.
  4. math

    The t-shirts for the fundraiser will cost $4.00 to make and there is a $25.00 delivery fee. There are two sized wristbands; a large one that will cost $5.00 to make, and a small one that will cost $3.00. 1. Write an expression to represent …
  5. Pre-Algebra

    Write a linear system of equations that can be used to solve these problems. Then, solve to get your final answer. Please help me work through this. 4. The difference of two numbers is 3. Their sum is 13. Find the numbers. 5. Matt …
  6. Algebra

    Write a linear system of equations that can be used to solve these problems. Then, solve to get your final answer. I need someone to help me go through this and point me into the correct direction. 5. Matt and Michelle are selling …
  7. Pre- Algebra

    You buy x pairs of shoes that each cost $24.95 the same number of socks that each cost $4.75 and a pair of pants that costs $29.99 write an expression in simplest form that represents the total amount of money spent. Would you add …
  8. Math

    Joe spends $8 on lunch and $6.50 on dry cleaning. He also buys 2 shirts that each cost the same amount. Joe spends a total of $52. What is the cost of each shirt.
  9. Math

    a box of pencils cost the same as 11 erasers and 7 pencils. a box of erasers cost the same as 6 erasers and a pencil. a box of empty boxes and an erasers cost the same as a pencil. given that boxes cost a penny and each of the boxes …
  10. TEAS 6 MOMETRIX

    mandy can buy 4 container of yogurt and 3 boxes of crackers for $9.55. she can buy 2 containers of yogurt and 2 boxes of crackers for $5.90. How much does one box of crackers cost?

More Similar Questions