math

posted by .

two computer disks and three notebooks cost $17 however, five computer disks an four notebooks cost $32.find the price of each

  • math -

    2C+3N=17
    5C+4N=32
    I assume you can solve that.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Write a proportion that can be used to find the cost of 10 notebooks if 3 notebooks cost $1.98
  2. finite math

    a box contains 40 computer disks, 5 are defective. Three disks are selected from the box without replacement and regard to order. what is the probability that a. all three of the disks are defective b. none of the three disks are defective …
  3. Math

    The cost of an order of 10 computer disks and 3 packages of paper was $27. The next order was for 30 disks and 5 packages, and the cost was $65. Find the cost of a single disk and a single package of paper.
  4. algebra

    if 6 notebooks + 2 binders = 23.52 ans 3 notebooks + 4 binders = 25.53 how do I solve to find out what the notebooks and binders each cost?
  5. Math

    A friend brought 2 boxes of pencils and 8 notebooks to school and it cost $11. He went back and spent $11.25 on 3 boxes of pencils and 5 notebooks. How much would 7 notebooks cost?
  6. math

    Shalina uses the expression 3x to determine the cost of x notebooks. What is the cost of 24 notebooks?
  7. algebra

    You are buying two kinds of notebooks for school. A three-ring notebook costs $6, and a spiral notebook costs $3. You must have at least five notebooks. The cost of the notebooks can be no more than $24. Which system of inequalities, …
  8. Math

    Joshua went on shopping spree. He bought a backpack,7 notebooks,4 games and a clock. The backpack cost $16.00, the notebooks cost $9.40 each the games cost $15 each and the clock cost $24.00. How much money did he spend?
  9. math

    11 notebooks were added to w notebooks. 7 friends then shared the notebooks equally. Express the number of notebooks each person received in terms of w.
  10. math

    Joe went school supply shopping. He spent $22.50 on notebooks and pencils. Notebooks cost $2.00 and pencils cost $0.50. He brought a total of notebooks and pencils. How many pencils did he buy?

More Similar Questions