Math

posted by .

The cost of an order of 10 computer disks and 3 packages of paper was $27. The next order was for 30 disks and 5 packages, and the cost was $65. Find the cost of a single disk and a single package of paper.

  • Math -

    10d + 3p = 27
    30d + 5p = 65

    from the first, we see

    30d + 9p = 81

    so, subtracting, we see that

    4p = 16
    p=4
    so, d=2.50

  • Math -

    the professor answer for the disk is $1.50 who's right?

  • Math -

    well, I see I was wrong. Could you not check my answer?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. statistics

    Media Disk, Inc. duplicates over a million 3.5” floppy disks each year by copying masters to stacks of blank disks. The company buys its blank stock from two different suppliers, A and B. The manager has decided to check each supplier’s …
  2. math

    Numbered disks are placed in a box and one disk is selected at random. There are 6 red disks numbered 1 through 6, and 7 yellow disks numbered 7 through 13. In an experiment a disk is selected, the number and color noted, replaced, …
  3. finite math

    a box contains 40 computer disks, 5 are defective. Three disks are selected from the box without replacement and regard to order. what is the probability that a. all three of the disks are defective b. none of the three disks are defective …
  4. elementary and intermediate algebra

    how to write the equation for the following problem: The Post office charges extra for packages that must be processed by hand. Find an equation for the nonmachinable cost n in terms of the machinable cost m. 1 pound is $ 2.74( machinable …
  5. Math

    Ms wanton recycles colored pencils in a box for use in her art class. She has accumulated 4 red 5 blue 3 yellow and 3 green colored pencils. If one of her students reaches into the box and selects one pencil without looking what is …
  6. math

    two computer disks and three notebooks cost $17 however, five computer disks an four notebooks cost $32.find the price of each
  7. Algebra 1--Please, help me!

    1. The number of calculators Mrs. Hopkins can buy for the classroom varies inversely as the cost of each calculator. She can buy 24 calculators that cost $60 each. How many calculators can she buy if they cost $80 each?
  8. Algebra 1--Please, help me!

    1. Jeffs builds model train layouts. He has $75 to spend on packages of miniature landscape items. He receives 6 free packages with each order. The number of packages y that Jeff can buy is given by y = 75/x + 6, where x represents …
  9. Algebra 2

    you purchase 12 packages of wrapping paper. large packages cost $7 & small cost $4.50. Write & simplify an expression that represents the total cost if n of the 12 packages are large
  10. math

    A company paid $48 for 2 cases of printer paper. Each case contained 12 packages of paper. Next month the company’s office manager needs to order 180 packages of the same paper. If the price per package does not change, what would …

More Similar Questions