math

posted by .

Sarah bought 8 folders and 3 rulers. Lea bought 8 rulers and 3 folders. Sarah paid $1.25 more than Lea. How much was each folder if each ruler was 45 cents?

  • math -

    Let the folders cost f.
    Let the rulers cost r.

    Sarah paid: 8f + 3r
    Lea paid: 8r + 3f

    Sarah paid 1.25 more than Lea.

    8f + 3r = 1.25 + 8r + 3f

    5f = 1.25 + 5r

    f = 0.25 + r

    The rulers cost: r = 0.45

    .: f = 0.70

    Each folder costs 70 cents.

    Check.
    8*(0.70) + 3*(0.45) = 6.95
    1.25 + 8*0.45) + 3 *(0.70) = 6.95
    Okay!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Your teacher has a large box containing an equal number of red and blue folders. There are 24 students in your class. The teacher passes out folders at random. Ten students receive a red folder. Compare the experimental probability …
  2. Maths P5

    Cindy went to the store with just enough money to buy 11 files.However, she bought only 8 files and spent the rest of her money on 24 pens and rulers. The ratio of the number of pens to rulers was 3:5. Each ruler costs $0.80. Each …
  3. phms

    Serena paid $20.20 for 36 rulers and folders. She bought 16 more folders than rulers. If each folder cost $0.50 more than each ruler, how much did each folder cost?
  4. computer literacy

    what is an application program included with Windows that allows the contents of the computer, the hierarchy of folders on the computer, and the files and folders in each folder to be viewed?
  5. Math

    Serena paid $20.20 for 36 rulers and folders. She bought 16 more folders than rulers. If each folder cost $0.50 more than each ruler, how much did each folder cost?
  6. Algebra 2

    Serena paid $20.20 for 36 folders. She bought 16 more folders than rulers. If each folder cost $0.50 more than each ruler, how much did each folder cost?
  7. Math

    5.Mrs.Sandoval has 60 folders, 45 scissors, and 30 rulers. What is the largest number of equally divided school supply groups Mrs.Sandoval can create without any remaining supplies?
  8. Math

    Sarah bought 8 folders and 3 rulers. Lea bought 8 rulers and 3 folders. Sarah paid $1.25 more than Lea. How much was each folder if each ruler was .45 cents
  9. Math Help

    A shop owner bought 30 folders and some journal. He paid @82.50 for the folders. Each journal cost 10 times as much as a folder. What was the cost of each journal?
  10. math

    Serena paid $20.20 for 36 rulers and folders. She bought 16 more folders than rulers. If each folder cost $0.50 more than each ruler, how much did each folder cost?

More Similar Questions