Post a New Question

math

posted by .

ross buys 3 packages of 12 veggie burgers each. he also buys enough packages of 8 rolls so that there is a roll for every veggie burger. how many packages of rolls does he buy. How would i use a bar diagram?

  • math -

    36 burgers

    36/8 = 4.5, so 5 pkgs rolls

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

More Related Questions

Post a New Question