math

posted by .

A company's weekly profit, in riyals, is modeled by the function P(u)=-0.032u^2+46u-3000. where u is the number of units sold each week.
a) the maximum weekly profit. Answer: 13531.25 riyals
b) the loss for week's holiday period, where no units are sold .Answer:3000 riyals
c) the number of units sold each at break-even point for the company. Answer: 69 or 1369 units

Thank you so, so much for everything. Really thanks a lot for explanation of this problems. Answers are from the book.

  • math -

    P(u) is a parabola, with vertex at u=718.75
    Plug in that value and verify P.

    (b) easy to read off, if u=0

    (c) breakeven when P=0. Just solve the equation for u. When rounded, will yield the given answers.

  • math -

    (a)
    To get the maximum profit, we differentiate the given function with respect to u. And then equate everything to zero (because at maximum, the slope is zero):
    P = -0.032u^2 + 46u - 3000
    dP/du = -0.064u + 46
    0 = -0.064u + 46
    0.064u = 46
    u = 718.75 (this is the number of units that will yield the max profit)
    Substituting to the given function,
    P = -0.032u^2 + 46u - 3000
    P = -0.032(718.75)^2 + 46(718.75) - 3000
    P = 13531.25 riyals

    (b)
    This is easier. We only let u = 0 (because this is the lowest number of units that will yield the lowest profit, when the company sold nothing):
    P = -0.032u^2 + 46u - 3000
    P = -0.032(0)^2 + 46(0) - 3000
    P = -3000 riyals

    (c)
    Solve for the value of u at P = 0. This value of u will yield no profit nor loss:
    P = -0.032u^2 + 46u - 3000
    0 = -0.032u^2 + 46u - 3000,
    Solving,
    u = 1369.02 and u = 68.48

    Hope this helps :)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Calc

    Demand is q=-p^2+33p+9 copies of a book sold per week when price is p dollars. Can you help determine what price the company should charge to get the largest revenue?
  2. math ( algebra 2 )

    a newspaper company currently charges $11 a week to its subscribers, but is considering raising their price. the company found that the weekly revenue y can be modeled by the function y= -750(x-40)(x+20) where x is the number $.50 …
  3. math ( algebra 2 )

    a newspaper company currently charges $11 a week to its subscribers, but is considering raising their price. the company found that the weekly revenue y can be modeled by the function y= -750(x-40)(x+20) where x is the number $.50 …
  4. business math

    A videocassette manufacturer has determined that its weekly cost equation is C = 3000 + 10x, where x is the number of cassettes produced and sold each week. If cassettes are sold for $15 each to distributions, how many must be sold …
  5. Trig

    Dalco manufacturing estimate that its weakly profit, P, in hundreds of dollars,can be approximated by the formula P= -4x²+8x+7, where x is the number of units produced per week, in thousands. 1)How many units should the company produce …
  6. math

    A company's weekly profit, in riyals, is modeled by the function P(u)=-0.032u^2+46u-3000. where u is the number of units sold each week. a) the maximum weekly profit b) the loss for week's holiday period, where no units are sold c) …
  7. math

    A company's weekly profit, in riyals, is modeled by the function P(u)=-0.032u^2+46u-3000. where u is the number of units sold each week. a) the maximum weekly profit. Answer: 13531.25 riyals b) the loss for week's holiday period, where …
  8. math

    The weekly marginal cost functions C'(x) and the weekly marginal revenue function R'(x) of a company assembling personal computers are given by C'(x) =RM(3x^2-118x+1315) and R'(x)=RM(1000-4x), where x is the number of computers assembled …
  9. Math 115

    A manufacture has been selling 1400 television sets a week at $480 each. A market survey indicates that for each $24 rebate offered to a buyer, the number of sets sold will increase by 240 per week. a) Find the price p(x) of each television …
  10. Pre-Calculus

    A drug manufactured by a pharmaceutical company is sold in bulk at a price of $150 per unit. The total production cost (in dollars) for x units in one week is C(x) = 0.02x^2 + 100x + 3000. How many units of the drug must be manufactured …

More Similar Questions