Math

posted by .

Miles stared with 10 brownies each day to sell at a bake sale. He sold 3/4 of brownies on Saturday and 0.8 of the brownies on Saturday. On which day did he sell more brownies?

  • Math -

    3/4 = 0.75
    8/10 = 0.80

    Think of money. Which is greater? $0.75 or $0.80?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math 9th

    I've been trying to figure this one out all day. I have to use either substitution or elimination to solve a system for how many cookies and brownies two kids sold at a bake sale. The system is: c+b=600 $.35c+$.75b=$360 (obivously, …
  2. math

    I have to find how many brownies I MADE IF MY SISTER TOOK 1/2, MY BROTHER TOOK 2/3 AND MY DAY TOOK 1/2 AND ALL I HAVE LEFT IS SIX BROWNIES HOW DO I SHOW HOW MANY EACH PERSON TOOK AND WHAT KINDA OF MODELS CAN I USE TO SHOW THE TAKING …
  3. math

    valarie makes 2 pans of brownies for a bake sale. She cuts each pan into 12 brownies. She sell 15 brownies. What fractional part of a pan of brownies did valarie sell?
  4. math 2nd grade

    valarie makes 2 pans of brownies for a bake sale. She cuts each pan into 12 brownies. She sell 15 brownies. What fractional part of a pan of brownies did valarie sell?
  5. Algebra

    Josh and Racquel sold cookies and brownies at the math club bake sale. The cookies cost $0.47 each, and the brownies cost $0.60 each. They sold a total of 603 items (cookies and brownies) and raised $323.84 Write a system of equations …
  6. Algebra 1

    Carlos is having a bake sale, he begins with one tray of brownies. [cut into 15 pieces] and 18 cookies. He sells 1/3 of the brownies, and 1/6 of the cookies. He is then given a box of 12 tasty cakes to sell. He sells 3/4 of the box, …
  7. MATH

    a person has 56 brownies to package for bake sale. the brownies will be sold in packs of 3. how many brownies will NOT BE PACKAGED?
  8. Math

    Sally has 4.5 cups of sugar. She needs to bake brownies for for a bake sale. If each batch of brownies requires 2/3 cup of sugar, how many batches of brownies can she make?
  9. MATH HELP PLEASE Explain

    Brownies and More sell all types of cookies and pastries. On Tuesdays, they markdown all brownies 75% to a sale price of $1.50 a dozen. Find the regular selling price and the markdown of a dozen brownies.
  10. Math

    John wants to make brownies. To make brownies he needs 2/5 of a cup of flour per batch of brownies.if John has 2 cups of flour, then how many batches of brownies can John make?

More Similar Questions