Math

posted by .

Aaron has two types do iodine in his lab. He has brand 213 iodine, which costs 36 cents per ounce. He also has brand 856 iodine, which costs 1.58$ per ounce. How many ounces of brand 213 should be used if he has 63 ounces of brand 856 and wants to make a mixture that costs approximately 0.53$ an ounce

  • Math -

    the value of the parts must add up to the value of the whole.

    If there are x oz. of brand 213, then

    .36x + 1.58*63 = .53(x+63)
    x = 389.12

    Seems reasonable, since the cost of the mixture is much closer to that of the cheap brand; he'd need more of the cheap stuff than the costly one.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    one more Brand “A”: 6 ounce can for $1.20 Brand “B”: 7 ounce can for $1.47 Brand “C”: 8 ounce can for $1.52 Which is the better buy, and what is the unit, rate, and final price for each brand?
  2. math

    An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents per ounce. would it be 0.4575 or 45.75 cents per ounce?
  3. math

    Linear Programming word problem Full Question: Madison is preparing a wilderness backpacking trip on which she plans to eat a combination of cereals and nuts. The recommended daily requirement is at least 300 calories and 2.4 ounces …
  4. math help

    Brand x cost $1.56 for 12 ounces. Brand y cost 2 ¢ more per ounce. What is The cost of 15 ounce of brand y
  5. math help

    Brand x cost $1.56 for 12 ounce. Brand y cost 2¢ more per ounce. What is the cost of 15 ounce of Brand y
  6. Math

    1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. What is the unit rate?
  7. algebra

    A jeweler wants to make a silver alloy to be used to make necklaces. How many ounces of a silver alloy that costs $3.50 per ounce should be mixed with one that costs $7.00 per ounce to make a new 30-ounce alloy that costs $6.30 per …
  8. math

    A jeweler wants to make a silver alloy to be used to make necklaces. How many ounces of a silver alloy that costs $3.50 per ounce should be mixed with one that costs $7.00 per ounce to make a new 30-ounce alloy that costs $6.30 per …
  9. math

    A jeweler wants to make a silver alloy to be used to make necklaces. How many ounces of a silver alloy that costs $3.50 per ounce should be mixed with one that costs $7.00 per ounce to make a new 30-ounce alloy that costs $6.30 per …
  10. math complicted question please help

    1. a box of crackers has 24 grams of fat.the box contains 8 servings. what is the unit rate?

More Similar Questions