Post a New Question

Math

posted by .

Casper bought some pencils at $.50 each. He had $3 left after the purchase. If he wanted to buy the same number of note pads at $.80 each, he would be short $1.50. Write a linear equation for the number of pencils he purchased. Then solve it.

  • Math -

    .50p+3 = .80p-1.50
    .3p = 4.50
    p = 15

    so, 15 pencils cost $7.50, meaning he started out with $10.50
    15 notepads cost $12.00, so he'd be $1.50 short.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. MATH PLEASE HELP!!!!!

    Carmen bought 3 box of pencils. Each box has the same number of pencils. She used 5 pencils and 7 pencils left over. How many pencils were in each box?
  2. math

    Nathan sells pencils in boxes of 10 and 12. Roy bought x boxes of 12 pencils. (a) Write down an expression, in terms of x, for the number of pencils Roy bought
  3. matH

    casper bought some pencils at .50 cents each. he had $3.00 left after purchase. if he wanted to buy the same number of notep[ads at .80 cents each he would be short $1.50 write a linear equation for the number of pencils he purchased. …
  4. algebra

    mrs scott bought some silk at $29.50 a yard and had $12 dollars left. if she had bought twice as much silk at $19.75 cent a yard she would have need $28 more to pay for it. how many yards did she buy and how much money had she
  5. marh

    three note pads and one pencil cost 70 cents. One note pad and three pencils cost 50 cents. How much do two pencils and two note pads cost?
  6. Math

    Abby plans to purchase pencils as prizes for the school fair. The pencils cost $11.52 per case or can be purchased individually. With her available money, Abby can either buy ten cases of pencils and eight individual pencils or she …
  7. math

    In 2006 an agency spent $200.00 to buy pencils at a cost of $1.00 a dozen. If the agency used 3/4 of these pencils in 2006 and used the same number of pencils in 2007, how many MORE pencils did it have to buy to have enough pencils …
  8. Math

    Jack spent $21.70 on 6 notebooks and 7 pencils and has some money left. To buy another notebook he will be short of $0.30. To buy one more pencil, he would have $0.50 left. How much does a notebook cost?
  9. Math

    Ann bought 30 pens for Rs 4.20 each.If she had used this amount of money to buy pencils for 3 for Rs 5,how many pencils could she have bought
  10. Math

    Mr.Chan bought some pencils for a group of students. If he gives them 2 pencils each, he will have 10 pencils left. If he gives them 3 pencils each, he will have none left. How many students are in the group?

More Similar Questions

Post a New Question