math

posted by louise

cellular phone companies. 1. with this plan each person is charged $19.95 per month and $0.31 per minute 2. with this plan each person is charged $40.95 per month and $0.16 per min 3. with this plan each person is charged $80.95 per month with unlimited minutes....define the variable, determine range of airtime for when each plan is least expensive

  1. Reiny

    plan1 = 1995 + 31m
    plan2 = 4095 + 16m
    plan3 = 8095

    investigate the 3 equations,
    I let good ol' dependable Wolfram sketch them for you
    http://www.wolframalpha.com/input/?i=plot+y+%3D+1995+%2B+31m%2C+y+%3D+4095+%2B+16m%2C+y+%3D+8095

    note that the plan3 is just a horizontal straight line

    to find the exact intersection points, (there are three), solve them in pairs.

  2. louise

    thanks!

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. math

    your cellular phone plan costs $11 per month plus $.12 per minute of phone usage.you want to pay no more then $20 per month.What are the most number of minutes (m) that you can allow for phone calls each month?
  2. math

    Find out how many calls must be made to make Plan A the better deal. • Plan A: $45 a month for unlimited calling Plan B $15 a month .10 per min. I need to write a cost equation for plan A and for plan B then I need to solve.
  3. management science

    Kim Davis has decided to purchase a cellular phone, but she is unsure about which rate plan to select. The "regular" plan charges a fixed fee of $55 per month for 1,000 minutes of airtime plus $0.33 per minute for any time over 1,000 …
  4. math

    73. Cell Phone Plan A cell phone plan costs $3.95 per month plus $0.07 per minute. (Assume that a partial minute is not rounded up.) (a) During July, a person talks a total of 50 minutes. What is the charge?
  5. Math

    You have a wireless phone plan that costs $25 per month. You must also pay $.10 per minute for each minute over 500 min. you phone bill was more than $30 last month. Write an inequality to represent the number of minutes m you spent …
  6. Algebra ASAP

    I a working wth a cell phone performance task project. I have to determine which three cell phones are the best for a first time user and develop an equation for each of them. Wal-Mart has a plan for $30.00 a month with .29 per minute. …
  7. Algebra Please!

    Posted by Thomas M on Monday, March 9, 2015 at 4:12am. I am working wth a cell phone performance task project. I have to determine which three cell phones are the best for a first time user and develop an equation for each of them. …
  8. Algebra

    This is for a project for Beginning Algebra at Great Bridge Middle School 8th grade class. Here's the questions: The number of companies offering cell phone service has grown rapidly in recent years. The plans they offer vary greatly …
  9. Math

    One cell phone plan costs $15 per month plus $0.10 per minute used. A second cell phone plan costs $50 per month for unlimited use. Write and solve an inequality to find when the second plan is cheaper than the first.
  10. Math

    Verizon has two different cell phone plans. The cost, Y, of plan A is $11 a month Plus $.21 per minute. The cost, Y, of Plan B is $20 a month plus $.10 per minute. After how much time to the nearest minute will the cost of plan a B …

More Similar Questions