Algebra

posted by Glen

On a hot summer day, Sunny bought 18 ice creams for her team members. Some were $7 each, and the others were $10 each. If she paid $165 in total, how many $7 ice creams did she buy?

  1. Reiny

    number of cheaper ice creams --- x
    number of more expensive ones ---- 18-x

    solve for x

    7x + 10(18-x) = 165

    ( I know things are getting expensive, but $10 ice creams ???)

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. MATHS

    The recipe for mint chocolate ice cream requires 2 1/4 cups of creams for 5 people. You need ice cream for 8 people. How much cream will you need?
  2. finitemath.app. help plz!

    sweet delight candies sells boxes of candy consisting of creams and caramels. Each box sells for $8.00 and holds 50 pieces of candy (all pieces are the same size). if the caramels cost $.10 to produce and the creams cost $.20 to produce, …
  3. Maths

    6 lollies plus 3 ice creams cost £8.52. 3 ice creams plus 6 drinks cost £9.24. Find out individual cost of each item
  4. Math (Algebra)

    You are trying to distribute 566 ice creams and 183 cookies evenly to all of the students in a class. But you end up having 5 ice creams left and 4 cookies short. What is the maximum number of students in the class?
  5. Math (Algebra)

    You are trying to distribute 566 ice creams and 183 cookies evenly to all of the students in a class. But you end up having 5 ice creams left and 4 cookies short. What is the maximum number of students in the class?
  6. Math (Algebra)

    You are trying to distribute 566 ice creams and 183 cookies evenly to all of the students in a class. But you end up having 5 ice creams left and 4 cookies short. What is the maximum number of students in the class?
  7. math

    A ice cream seller sells five flavours of ice creams. How many combinations of 3 scoops of cones are possible. Hint repition of flavours is allowed
  8. Chemistry

    As an eager scientist on a hot summer day you wish to determine how much ice to buy to add to your cooler which is filled with 4.0 × 101 cans of soda which are warm at 82.9°F. Each can has a mass of 378 g and ideally you want the …
  9. math

    A cake and three ice creams together cost $210. Mary bought a cake and two ice creams for $200. a) Calculate the cost of 1 ice cream b) the cost of the cake c) the cost of 3 cakes and 5 ice creams
  10. science

    A scoop of ice cream is placed on top of a warm piece of pie in a bowl. Which statements about the scenario are true?

More Similar Questions