math

posted by .

what is the cost of 3 notebooks at 20% discount, a binder
at 25% discount, and 2 pens.

1 notebook: $1.79
1 pen: $2.89
1 Binder: $3.19

  • math -

    3*1.79*(1-.20) + 1*3.19*(1-.25) + 2*2.89 = 12.47

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. School Supplies Help!!!

    Ok I have a huge binder for my core classes (ss, sci, math, and eng) and I need creative ways to organzie it. I also have a elevtive binder (art, facs, computer and skool's newspaper, speech,gym - just for papers) I also need creative …
  2. Help!

    Is there really a 4 inch or bigger binder?
  3. algebra

    An office supply store sells pens for $3 and notebooks for $5. Before school started, the store sold 12 more pens than notebooks and made $324. Which system of equations could be used to find the number of pens, p, and notebook, n …
  4. math

    Annual demand for the notebook binders that Ted's Stationery Shop sells is 10,000 units. Ted operates his business on a 200-work-day year. The unit cost of a binder is $2, and the cost of placing an order with his supplier is $0.40. …
  5. math

    as a regular customer in my favourite restaurant,i get 10%discount.but to the cost of the meal must be +17.5%gstand 12%service charge.if the %are to be worked out in turn(which each%-addition or discount-being on the previous answer),which …
  6. Math

    Ok so I need to write a equation for this jasmine paid $25 for 2 binders and 1 pack of pens. The pens cost $5. What equation could I write to find out the price per binder?
  7. algebra

    You are buying two kinds of notebooks for school. A three-ring notebook costs $6, and a spiral notebook costs $3. You must have at least five notebooks. The cost of the notebooks can be no more than $24. Which system of inequalities, …
  8. Math

    6 notebooks cost the same amount as 8 pens. each notebook costs 3.50 mote than each pen. How much does each pen cost?
  9. Math

    answer in the box. The Students' Union need to order some pens and notebooks. How much does it cost to order 1000 pens and 2000 notebooks?
  10. Math

    Kevin brought 2 pens and 2 erasers for $1.50. Lynn brought 1 pen and 1 notebook for $1.50. Maria brought 2 notebooks for $2.20. How much did Neal pay for 4 erasers?

More Similar Questions