math help

posted by .

The total saving in purchasing 30 13-cent lollipops for a class party at a reduced rate of $1.38 per dozen is:

(A) $0.35
(B) $0.38
(C) $0.40
(D) $0.45
(E) $0.50
(F) $0.55

not just answer

  • math help -

    (30 * 0.13) - (1.38 * 2.5) = ?

  • math help -

    d. $0.45

  • math help -

    Right.

  • math help -

    why 1.38*2.5

    what is 2.5 comefrom

  • math help -

    30 = 2.5 dozen

  • math help -

    I understand now, thank you

  • math help -

    :-) You're welcome.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Quick Math

    Is a dozen dozen equals to 24? wouldn't a dozen dozen be 144?
  2. Math

    I have a question: How would you solve this?
  3. math

    For a wedding, Shereda bought several dozen roses and several dozen carnations. The roses cost $15 per dozen, and the carnations cost $8 per dozen. Shereda bought a total of 17 dozen flowers and paid a total of $192. How many roses …
  4. Math

    Marian bought 17 dozen cookies for a school party. THe price of the cookies ranged from $4 to $6 per dozen. Which could be the total cost of the cookies not including tax?
  5. Math

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the portion of her total savings that she still has left?
  6. math

    A vendor bought 10 dozen eggs at the rate of Rs 22 per dozen. Six of the eggs were rotten. He sold the remaining eggs at the rate of Rs 2.50 per egg. Find his profit or loss. Ans-65 profit Pls help me
  7. MATH PLEASE

    Miday Quong is buying bagels for her coworkers. She buys a dozen bagels priced at $5.49 a dozen. The bakery's cost for making the bagels is $2.25 per dozen. What is the markup rate based on selling price on a dozen bagels?
  8. math

    I bought 12 dozens of eggs at Rs 7.20 per dozen .Eighteen eggs were broken .I sold the remaining eggs at the rate of Rs 7.50 per dozen .find my gain or loss.answer is Rs 7.65
  9. math

    Find the cost of buying 4 dozen of exercise books at sh 6000 per dozen,a half dozen of pencil at sh 2050 per dozen,5 dozen rulers at sh 3600 per dozen #i need anyone to help me please# and in case someone know where i can get such …
  10. math

    Find the cost of buying 4 dozen of exercise books at sh 6000 per dozen,a half dozen of pencil at sh 2050 per dozen,5 dozen rulers at sh 3600 per dozen #i need anyone to help me please# and in case someone has such type of questions,i …

More Similar Questions