quantitative methods for business

posted by .

A perishable diary product is ordered daily at a particular supermarket. The product, which cost $1.19 per unit, sells for $1.65 per unit. If units are unsold at the end of the day, the supplier takes them back at a rebate of $1 per unit. Assume that daily demand is approximately normal distributed with μ = 150 and σ = 30. 1. What is your recommended daily order quantity for the supermarket? 2. What is the probability that the supermarket will sell all the units it orders? 3. In problems such as these, why would the supplier offer a rebate as high as $1? For example, why not offer a nominal rebate of, say, .25₡ per unit? What happens to the supermarket order quantity as the rebate is reduced?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Accounting

    Cambridge Manufacturing Company, Inc. has 200 labor-hours available. There is no limit on machine hours. Cambridge can sell all of Product B that it wants, but it can only sell 30 units and 20 units of Products A and C, respectively. …
  2. accounting

    Mia Enterprises sells a product for $90 per unit. The variable cost is $40 per unit, while fixed costs are $75,000. Determine the (a) break-even point in sales units, and (b) break-even point if the selling price was increased to $100 …
  3. please help

    1.suppose that the demand forecast indicate that 1800 units of the product can be sold. the fixed cost is $3,000, the variable cost is $2 for each unit product and selling price $10 per unit. the decision to produce and sell 1800 units …
  4. college statistic and algebra

    1.suppose that the demand forecast indicate that 1800 units of the product can be sold. the fixed cost is $3,000, the variable cost is $2 for each unit product and selling price $10 per unit. the decision to produce and sell 1800 units …
  5. CVP Analysis - Business Math

    Engineering estimates show that the variable cost of manufacturing a new product will be $35 per unit. Based on market research, the selling price of the product is to be $120 per unit and variable selling expense is expected to be …
  6. accounting

    Pattillo Industries makes a product that sells for $25 a unit. The product has a $5 per unit variable cost and total fixed costs of $9,000. At budgeted sales of 1,000 units, the margin of safety percentage is 45%, 55%, 64%, none of …
  7. accounting

    ABC's Product information Current Product Expansion Product (estimate) Selling Price $14.50 $ Units produced and expected to be sold 80,000 5,000 Machine Hours 40,000 5,000 Direct Materials $1.30 per unit $5.60 per unit Direct labor …
  8. business

    The Springer Company sells its product for $20 per unit. Its fixed costs are $10,000 and the variable cost per unit is $10 What is the new break-even point if the price per unit increases from $20 to $30
  9. Math

    In 2014, the Whaddock Company purchased 1,560,000 units from its supplier at a cost of $250.00 per unit. Whaddock sold 1,525,000 units of its product in 2014 at a price of $350.00 per unit. Whaddock began 2014 with 425,000 units in …
  10. business math

    A firm manufacture and markets a product that sells for Birr per unit .Fixed cost associated with activity total Birr 40,000 a month ,while variable cost per unit is Birr 10.A maximum of 10,000 units can be produced and sold

More Similar Questions