math

posted by .

Ann bought 2/3 lb of carrots 3/4lb of celery and 7/8lb of onions. How many lbs of vegetables did she buy?

  • math - addition of fractions -

    The question requires us to add three fractions, with different denominators.

    The first step is to find a common denominator which is the LCM (least common multiple) among 3,4 and 8.
    Since 4 divides 8, so 4 need not be accounted for. The LCM of 3 and 8 is just the product 24, since there are no common factors between 3 and 8.

    Now convert all the fractions to the common denominator of 24, i.e.
    2/3 = 16/24
    3/4 = 18/24
    7/8 = 21/24

    Add the numerators and divide by the denominator to get
    (16+18+21)/24=55/24= 2 11/24 lbs.

  • math -

    thank you. Iget it know

  • math :) -

    You're welcome. :)

    The method above is correct, but the final result should be 2 7/24 lbs, since 2*24=48, and 55-48=7. Sorry for the oversight.

  • math -

    Thanks

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. science

    Hi. Which of the following are legumes? a-peas, beans, alfalfa b-carrots, potatoes, beets c-peas, spinach, rhubarb d-celery, carrots, onions Thanks!
  2. math

    marc bought bananas, apples, and peaches. He bought twice as many lbs of bananas as apples, he bought 2 lbs more of apples than peaches and bought 3 lbs of peaches. How many total lbs of friuts did he buy?
  3. ALGEBRA WRITE EQUATION

    FOOD: each variety of apples cost $1.20/lb at a grocery store. you buy 4lbs of cortland apples and some gala apples for eating. the total cost is $7.20. how many lbs of gala apples did you buy?
  4. math

    Calvin and Ken bought a bag of 60 onions. They divide all of these onions between them, such that the number of onions that Ken has is a multiple of the number of onions that Calvin has. Given that Calvin has at least 7 onions, what …
  5. math

    Bonita bought 2 and 1/5 kg of potatoes and 1 and 1/2 kg of carrots. How much more potatoes than carrots did she buy?
  6. maths

    Ali went to the store to buy vegetables .He bought 16 ounce of potatoes,1.5 pounds of onions, 4 ounce of celery 1 pound of tomatoes ,and 4 ounce of garlic what is the total weight of the vegetables in pounds help me please
  7. MATHS

    Ali went to the store to buy vegetables he bought 16 ounce of potatoes 1.5 pounds of onions,4 ounce of celery 1 pound of tomatoes and 4 ounce of garlic what is the total weight of the vegetables in pounds/
  8. Algebra

    A bought some carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple $0.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did A buy?
  9. Algebra

    While shopping for a party, June bought 2 1/6 lbs of hamburger, 3 4/5 lbs of chicken, and 4 1/2 lbs of ham. How much meat did she buy?
  10. Math

    Jill bought so e carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple cost $.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did she buy?

More Similar Questions