Post a New Question

maths

posted by .

if 7 pencils cost £1.68 how much will 10 cost?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math, help

    how do i write the equations so i can solve it i will do the solving but help me out with the equation please.for the following: Four pencils and five pens cost$2.00. THree pencils and four pens cost $1.58. Find the cost fo a pencil …
  2. math

    A pencil, eraser, and notebook cost $1 in total. A notebook costs more than 2 pencils, 3 pencils cost more than 4 erasers, and 3 erasers cost more than a notebook. How much does each item cost?
  3. math

    a pencil, eraser and notebook together cost one dollar. a notebook costs more than two pencils, three pencils cost more than four erasers, and three erasers cost more than a notebook. how much does each item cost
  4. algebra

    the cost of 3 makers and 2 pencils is $1.80. The cost of 4 markers and 6 pencils is $2.90. What is the cost of each item?
  5. Math

    six pencils cost $1.32.At this rate,how much will 5 pencils cost?
  6. Math

    In a store, pencils have one price and pens have another. 3 Pencils and 2 pens cost 78 cents. 2 pencils and 3 pens cost 72 cents. How much does 1 pencil and 1 pen cost?
  7. Math

    if pencils cost 20 cents and pens cost 30 cents each how much does it cost for p pencils?
  8. Maths

    You can buy x pencils for 80p How much will it cost to buy y pencils?
  9. math

    Joe went school supply shopping. He spent $22.50 on notebooks and pencils. Notebooks cost $2.00 and pencils cost $0.50. He brought a total of notebooks and pencils. How many pencils did he buy?
  10. math

    Paul has $20 to buy either 5 erasers and 30 pencils or 10 erasers and 24 pencils. Each eraser cost $0.30 and each pencil cost $0.60. How much will each option cost?

More Similar Questions

Post a New Question