math

posted by .

Walnuts sell for $10 per pound and pecans for $18 per pound. How much of each type of nut would produce 40 pounds of a mix that sells for $15 per pound?

  • math -

    You've received answers for several of your problems.

    Now it's your turn.

    We'll be glad to check your work in solving this problem.

  • math -

    And I am very appreciative of the help I've gotten so far. I sincerely am. I am unsure how to set up this problem?

  • math -

    Try different methods until you find a reasonable answer.

  • math -

    I would love to try that, but I have no idea where to begin. I don't have class until tomorrow night, so I cannot ask my instructor. I am not trying to be selfish with the help I've received from this site. I am grateful and I genuinely need help.

  • math -

    The best way to learn is to try to do these math problems. We all learn by trial and error and failing sometimes.

    You know that you'll need more than half the mixture must be walnuts. There will probably be around 25 or so pounds of walnuts.

  • math -

    Also -- check out the Related Questions below. They should give you some clues about how to approach this problem.

  • math -

    Let walnut w and pecan p
    p = 40-w

    10w + 18(40-w) = 40(15)

    10w + 720 -18w = 600

    -8w + 720 = 600

    Solve for w

  • math -

    Any chance you gals would like to go to class with me tomorrow evening? It's 6:00-9:45 pm eastern time in Richmond, IN?
    Thank you very much for the assistance, I really do appreciate it more than you know.

  • math -

    :-)

    You're very welcome.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra

    walnuts that sell for $3 a pound and macadamia nuts that sell for $4 per pound are mixed to create 50 pounds of mixture that sells for $4 per pound. HOw many pounds of each type of nut are needed?
  2. Word Problems

    The manager has one type of coffee that sells for $5 per pound and another type that sells for $11 per pound. The manager wishes to mix 90 pounds of the $11 coffee to get a mixture that will sell for $10 per pound. How many pounds …
  3. Math

    A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and pecans. The cashews sell for $4 per pound while the pecans sell for $10 a pound. How many pounds of each nut must be mixed to produce a 6 pound mixture that …
  4. Math Word Problem

    Tristen mixes nuts that cost $2.00 per pond with nuts that cost $4.00 per pound. He buys triple as much of the $2.00 per pound nut than he buys of the $4.00 per pound nut. If he spent a total of $32.00, how many pounds of the $2.00 …
  5. MATH (Algebra)

    All-mixed-up nut shop sells mix consisting of cashews and pistachios. how many pounds of cashews, which sell for $7 per pound , should be mixed with 4 pounds of pistachios which sell for $4 per pound to get a mix of $5 per pound?
  6. algebra

    The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per pound and premium cashews for $13 per pound. The manager wishes to make a 315-pound mixture that will sell for $8 per pound. How many pounds of each should be used?
  7. algebra

    bill blends 5/4 pound of peanuts that sell for $2.50 per pound with 3/4 pound of walnuts that sell for $5.50 per pound. What should be their price per pound of the mixed nuts?
  8. math

    A store manager wishes to reduce the price of her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $1.20 per pound, how much coffee worth 80 cents per pound must she mix with it so that she can …
  9. Algebra

    If x pounds of cashews valued at $6.00 per pound are to be mixed with y pounds of peanuts valued at $4.00 per pound to obtain a 40 pound cashew-peanut mixture. Find x and y so that when the mix is sold for $4.75 per pound, the same …
  10. College Algebra

    A gift store is making a mixture of almonds, pecans, and peanuts, which sells for $4.50 per pound, $3 per pound, and $4 per pound, respectively. The storekeeper wants to make 50 pounds of mix to sell at $4.38 per pound. The number …

More Similar Questions