math

posted by .

cashew nuts sell for $21.00/kg. Brazil nuts sell for $15.00/k. A distributor sold a total of 120 kg of nuts and Brazil nuts for $2244. What mass of each type of nut was sold?

  • math -

    cashews --- x
    brazils ---- 120-x

    solve for x :

    21x + 15(120-x) = 2244

  • math -

    so do i write the exact same thing as you wrote?

    what does this mean?

    cashews --- x
    brazils ---- 120-x

  • math -

    trixie , we have the same question lol

  • math -

    Trixie/Kelly -- you're using the same computer so I assume you're the same person.

    Please use the same name for your posts.

  • math -

    So what's the answer?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math grd 12

    The number of nuts in a package of Nutty's premium cashews is normally distributed with mean of 432.4 nuts and standard deviation of 5.8 nuts packages with fewer than 420 nuts or more than 445 nuts will be rejected by quality control …
  2. Math 10

    cashew nuts sell for $21.00/kg. Brazil nuts sell for $15.00/k. A distributor sold a total of 120 kg of nuts and Brazil nuts for $2244. What mass of each type of nut was sold?
  3. Math

    Cashew nuts sell for $21.00/kg. Brazil nuts sell for $15.00/kg. a distributed sold at total of 120kg of cashew and Brazil nuts for 2244 dollars. What mass of each type of nut was sold?
  4. Math

    Nuts worth $3 per lb are to be mixed with 8 lb of nuts worth $4.25 per lb to obtain a mixture that will be sold for $4 per lb. How many pounds of the $3 nuts should be used?
  5. math

    A health food store sells a mixture of raisins and roasted nuts. Raisins sell for $4.00/kg and nuts sell for $6.00/kg. How many kilograms of each should be mixed to make 40 kg of this snack worth $4.75/kg?
  6. algebra

    A grocer mixes almonds which sell for 1.20/kg with 180kg of Brazil nuts which sell for 1.50/kg. How many kg of almonds must he use in order to sell the mixture for 1.28/kg?
  7. Math 10

    Cashew nuts are sold at 15 per kg. Walnuts are sold at 12 per kg. What quantities of each nut would a store owner put into a 100-kg barrel so that it could be sold for 13.20 per kg?
  8. math

    Cashew nuts are sold at $15.00/kg. Walnuts are sold at $12.00/kg. What quantities of each nut would a store owner put into a 100-kg barrel so that it could be sold for $13.20/kg?
  9. math

    The Nuthouse offers a mixture of soy nuts and almonds. Almonds sell for $7 per pound and soy nuts sell for $5.50 per pound. The Nuthouse will make 20 pounds of the mixed nuts and sell the mixture for $5.95 per pound. The following …
  10. Mathematics

    Check my answer?? The bulk food section of a grocery store has two bins with different types of mixed nuts, The first bin contains Walnuts, peanuts and pistachios, The second bin contains pecans, almonds, Brazil Nuts and Walnuts, What

More Similar Questions