Physics

posted by .

1. A car is traveling at 85km/h, find the following:
A) Its speed in m/s
u = 85km/h
= 85km/h * 1000m/km/ 60s/min * 60min/m/h
= 85000/ 3600
= 23.61
ANS = 23.61m/s
B) How many meters will it travel in 8 seconds
= 23.61m/s * 8s
ANS = 188.88m
C) How long (in seconds) will it take to cover 2km
2km = 2000m
= 2000m/ 23.61s
= 84.70s
ANS = 84.70s
D) The average speed in km/h, if the time to travel 140km is 1 hour and 50 minutes.
average speed = Distance/ Time
= 140km/ 1.5hours
= 93.333km/h
ANS = 93.333km/h
Please let me know if I used the correct formula and have the right answer. Thanks.

2. A car is traveling at 95km/h. Find the following:
A) its speed in m/s
u = 95km/h
= 95km/h * 1000m/km/ 60s/min * 60min/m/h
= 95000/ 3600
= 26.38
ANS = 26.38m/s
B) How many meters will it travel in 6 seconds
= 26.38m/s * 6 s
= 158.28m
ANS = 158. 28m
C) How long it takes to cover 5km
5km = 5000m
= 5000m/ 26.38m/s
= 189.537s
= 3min 9.54s
ANS = 3minutes 9.54 seconds
D) The average speed in km/h, if the time to travel 250km is 2 hours and 40 minutes
average speed = distance/ time
= 250km/ 2hr 40min
= 250km/2.40
= 104.166km/h
ANS = 104.17km/h
Please let me know if I have used the correct formula and have the right answer. Thanks.

  • Physics -

    ok,ok,ok....lad listen up

    lets see how ya did here...
    THESE ARE THE CORRECT ANSWERS...
    1a) 85 km/hr = 23.61 m/s (HINT: from km/hr to m/s just divide by 3.6)
    1b) d = vt = (23.61)(8) = 188.88 m
    1c) t = d/v = (2000)/(23.61) = 84.7 s
    1d) v = d/t = (140)/(1.83) = 76.5 km/hr (HINT: 1 hr 50 min IS NOT 1.5 hr, rather its 1.83 hr)

    2a) 95 km/hr = 26.38 m/s
    2b) d = vt = (26.38)(6) = 158.28 m
    2c) t = d/v = (5000)/(26.38) = 189.537 s = 3 min 9.537 s
    2d) v = d/t = (250)/(2.667) = 93.73 km/hr (HINT: AGAIN, 2 hr 40 min IS NOT 2.4 hr, rather 2.667 hr)
    -------
    Overall, you did well (6/8). You just need to watch out with your conversions.
    And always remember...HERP THE DERP!! (k..im done....but good luck in physics!)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. pre algebra

    0.85km/s= m/min
  2. physics

    If a car rolls gently(vo=0) off a vertical cliff, how long does it take to reach 85km/h?
  3. PHYSICS

    Two railroad cars, each of mass 7600KG and traveling 85KM/H in opposite directions, collide head-on and come to rest. How much thermal energy is produced in this collision?
  4. Math

    Please help me solve these problem i have no idea how to do this. 720m/d= ____ m/min 1.5gal/min=______ qt/h 32yd/min=_____in./s 0.85km/s=______m/min 80mi/h=_______ft/s 20fl oz/min=_______qt/day
  5. Pre-algebra

    .85km/s= how many meters/min?
  6. prealgebra

    0.85km/s=m/min
  7. Physics

    A train traveling at a speed of 110 km/h uniformly decelerates for 20 seconds. During that time it travels 450m. A) What is the acceleration?
  8. Physics

    What is the magnitude of the average force required to stop an 1400kg car in 9.0s if the car is traveling at 85km/h ?
  9. Math

    .85km/s=m/min
  10. Physics

    A car traveling 85km/h slows down at a constant 0.52m/s2 just by "letting up on the gas." Calculate the distance the car coasts before it stops.

More Similar Questions