Math

posted by .

i reposted this cause i really need help:
greg is considering 2 different plans for music downloads. how many tracks purchased would make plan A the better option?

PLAN A:
$0.97 per track purchased plus
$10.00/ month unlimited PC streaming plus $15.00/month for downloading songs to an MP3 player

PLAN B:
$0.99 per track purchased plus
$9.00 month unlimited PC streaming plus $144.00/year for downloading songs to an MP3 player.

i know the answer is 201 tracks per month but idk how to get it, please help

  • Math -

    If A is better, we need

    25+.97n < 21+.99n
    because $144/yr is $12/mo
    4 < .02n
    n > 200

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Find out how many calls must be made to make Plan A the better deal. • Plan A: $45 a month for unlimited calling Plan B $15 a month .10 per min. I need to write a cost equation for plan A and for plan B then I need to solve.
  2. Math 1 question

    greg is considering 2 different plans for music downloads. how many tracks purchased would make plan A the better option?
  3. Math

    What music plan is a better deal? site A: $29 per month plus .80 cents per download site B: $17 per month plus $1.19 per download write an equation and show how many downloads make site A a better deal.
  4. Math check my answer

    What music plan is a better deal? site A: $29 per month plus .80 cents per download site B: $17 per month plus $1.19 per download write an equation and show how many downloads make site A a better deal. My answer:: .80x + 29 > 1.19x
  5. Math 1 tiny question

    I posted this question a couple days ago and I also got help but I have one more question , so is the final answer to the question below: 30 downloads would make site A a better deal. No more than 30 and no less or is it equal to 30 …
  6. Geometry

    Horizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  7. math

    Verizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  8. Math ASAP

    Verizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  9. Math

    I have the same problem as Marita. Can someone tell us what equation to use. Horizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How …
  10. Math

    Suppose your cell phone company offers two plans. The pay-per-call plan charges 14 dollars per month plus 6 cents per minute. The unlimited-calling plan charges a flat rate of 22 dollars per month. How many minutes per month must you …

More Similar Questions