Math

posted by .

If a pencil costs 300% more than an eraser and the eraser costs 25 cents, what is the cost of the pencil?

  • Math -

    300 % = 300 / 100 = 3

    3 * 25 = 75 cents

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    A pencil, eraser, and notebook cost $1 in total. A notebook costs more than 2 pencils, 3 pencils cost more than 4 erasers, and 3 erasers cost more than a notebook. How much does each item cost?
  2. math

    a pencil, eraser and notebook together cost one dollar. a notebook costs more than two pencils, three pencils cost more than four erasers, and three erasers cost more than a notebook. how much does each item cost
  3. physics pencil torqu

    A pencil, 15.7 cm long, is released from a vertical position with the eraser end resting on a table. The eraser does not slip. Treat the pencil like a uniform rod. What is the angular speed of the pencil just before it hits the table?
  4. math

    If a pencil costs 300% more than an eraser and the eraser costs 25 cents, what is the cost of the pencil?
  5. Maths

    A ruler is 10 cents more than a pencil. If 2 rulers and 5 pencil costs 3.70 dollars, how much is the cost for a single pencil?
  6. Math

    Pail has just enough money to buy 5 erasers and 30 pencils or 10 erasers and 24 pencil. Each eraser costs 30 cents. How much does each pencil cost?
  7. math

    the cost of three pencil and one eraser is #22, while the cost of four pencils and three eraser is #42, find the numbers
  8. English

    1. Please prepare a pencil and an eraser before starting the test. 2. Please prepare for a pencil and an eraser before starting the test. 3. Please prepare a pencil and an eraser for me before starting the test. 4. Please prepare for …
  9. Math

    A pencil, eraser and notebook cost a total of $1. If a pencil costs more than 2 erasers, 8 erasers cost more than 3 notebooks, and 5 notebooks cost more than 6 pencils, find the cost of a pencil. I don't know what to do. please help!!!!
  10. Math

    Jesse bought 10 more pencils than erasers. A pencil costs $0.15, and an eraser costs $0.22. He paid a total of $4.46. How many erasers did Jesse buy?

More Similar Questions