music

posted by .

how much would 11 feet of ribbon cost if it sells for $1.32 per yard

  • Math -

    11 feet = 3.66667 yards

    3.66667 * 1.32 = 4.8400044 = $4.84

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    How much would it cost to pour a concrete slab for a patio 14 feet by 16 feet and 6" thick if cost is $80 per cubic yard. I know 27cubic feet equals 1 cubic yard, so do I take 14*16 *27 or?
  2. GEOMETRY MULTIPLE CHOICE QUESTION PLEASE HELP!

    Concrete can be purchased by the cubic yard. How much will it cost to pour a slab 11 feet by 11 feet by 3 inches for a patio if the concrete costs $63.00 per cubic yard?
  3. Alg I

    One type of decorative ribbon regularly costs $3.59 per yard. When the ribbon is on sale, it cost $2.19 per yard. Which is the closest to the difference in the cost per inch for the ribbon when it on sale compared to its regular price?
  4. Math

    Mack needs to buy fencing to surround his circular garden. If his garden is 30 feet across and fencing cost $4.50 per foot, how much will it cost to fence in Mark's garden?
  5. math

    4. Suppose your living room is a rectangle measuring 13 feet by 21 feet and it needs new carpet. How much carpet do you need in square yards and how much would your cost be if it is sold at $21 per square yard?
  6. math

    JILL NEEDS RIBBON TO WRAP GIFTS . THE RIBBON SELLS FOR $2 Per Yard , And Jill Needs 24 Inches Of Ribbon For Each Gift .Which equation could be used to find r , the amount of ribbon in yards , jill should purchase a. r = (36 Divided …
  7. math

    Allison needs 2 yards of blue ribbon, 1/2 yard of yards of yellow ribbon and 3/4 yards of green ribbon at $ 2.00 a yard. How much money do she need for the ribbon.
  8. geometry

    concrete can be purchased by the cubic yard. how much will it cost to pour a slab 17 feet by 17 feet by 2 inches for a patio of the concrete cost $ 40 per cubic yard
  9. math

    Molly wants to purchase ribbon to make bows. Red ribbon costs $1.59 per yard and gold ribbon costs $2.70 per yard. How many yards of each type of ribbon can Molly purchase if she can spend at most $20 altogether?
  10. Math

    The drama teacher is making costumes for the school play. Each costume requires 1 and 2/3 yards of material and 3/4 of a yard of ribbon. The material costs $2.99 per yard and the ribbon costs 59 cents per yard. What is the approximate …

More Similar Questions