Math

posted by .

Cantaloupe is priced at $0.69 per pound. If a cantaloupe weighs 3.241 pounds, how much will it cost? Round to the nearest cent.

  • Math -

    3.241 * 0.69 = $2.23629 = $2.24

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    A block of cheese weighing 2.6 pounds (lb) sold for $15.55. Find the cost per pound to the nearest cent.
  2. Math

    A block of cheese weighing 2.6 pounds (lb) sold for $15.55. Find the cost per pound to the nearest cent.
  3. math

    A block of cheese weighing 2.6 pounds (lb) sold for $15.55. Find the cost per pound to the nearest cent
  4. Math

    A can of worms for fishing costs $2.60. There are 20 worms in a can. What is the cost per worm?
  5. math

    pistachios were priced at 3 pounds for 6.99 (A)what was the price per pound (B) how much would 10 pounds of pistachios cost
  6. math help

    Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound?
  7. Math

    A can of ham weighing 7.75 pounds costs $11.86. What does the ham cost per pound?
  8. math

    8 pounds of ground beef costs 23.31 what is the cost per pound?
  9. Math

    15. If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost?
  10. math

    if the unit price for a cantaloupe cost 0.65 per pound and sally pays 1.95 for a cantaloupe how many pounds does her cantaloupe weigh?

More Similar Questions