Maths algebra

posted by .

Wilma went to the local market and bought 3 lemons and 5 oranges for $2.40.The same day and for the same price ,Fran bought 4 lemons and 7 oranges for $3.31.What was the prices per lemon and the price per orange?

  • Maths algebra -

    3L + 5O = 2.40

    4L + 7O = 3.31

    Multiply fist equation by 4 and second by 3, then subtract one from the other. Insert the orange price into one of the equations to find the lemon price.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Alex bought lemons that were priced at 2 lemons for 18ยข. What was the total cost of 5 lemons?
  2. Math Mania

    A fruit stand carries apples, oranges, lemons, and pears. There are twice as many apples as oranges and 3 times as many lemons as pears. If there are 3 more oranges than pears, and p represents the number of pears, which of the following …
  3. Math

    Oranges are on sale at $0.99 per pound. Either bought 3.25 pounds of oranges. About how much did she pay for the oranges?
  4. math

    jasmine bought 26 pieces of fruit.she bought 6 oranges.she bought twice as many apples as oranges,and twice as many oranges as bananas.she also bought some pears.
  5. algebra

    supose you bought eight oranges and one grapefruit for a total of $4.60. later day, you bought six oranges and three grapefruits for a total of $4.80. what is the price of each type of fruit?
  6. Algebra

    If you bought 6 pears and 20 oranges and then bought 11 pears and 12 oranges and spent the same each time, how much do oranges cost if the pears are 80 cents each?
  7. Math

    Sophia buys an eqaul number of oranges and pears for a party. The oranges are bought at a price of 7 for $2 and the pears are bought at a price of 5 for $3. She pays $33 more for the pears than the oranges. How much does Sophia pay …
  8. Algebra

    Someone bought 7 ears of corn and 6 oranges for $3.66. At the same time a second person bought 10 ears of corn and 3 oranges for $3.39. Find the price of each. Answer: oranges would be .78 cents and corn would be .41 cents each
  9. math

    Two baskets C and D each contain a mixture of oranges and lemons. Basket C contains 26 oranges and 13 lemons. Basket D contains 18 oranges and 15 lemons. A child selected basket at random and picked at random a fruit from it. Determine …
  10. Math

    Mr. Santiago bought 10 crates of oranges. There were 50 oranges in each crate. He sold 65% of them. 8% of the remainder went bad, and he threw them away. a) How many money did Mr. Santiago earn if he sold the oranges 5 for $1.20?

More Similar Questions