math

posted by .

if matt buy's a cola at $1.69,gets a refill 3 time, for cost of $.45 each: which answer best fit the problem!
a.d=3-1.69+.45
b.1.69+3.45
c.d=1.60+0.45+3
d.3=3-1.69+0.45

  • math -

    none the way you typed them
    it should be ...
    cost = 1.69 + 3(.45)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    I don't understand this problem at all. It involves finding the line of best fit. The question says, for a set of data, the line of best fit is y= -3x-4 and that r^2 is 0.22. What is the correlation coefficient?
  2. math

    A coffee shop sells a ceramic refill mug for $8.95. Each refill costs $1.50. Last month Rose spent $26.95 on a mug and refills. How many refills did she buy?
  3. math

    problem # 1 No Zeroes two numbers multiply to give 100 000. Neither of them contain a zero. What are the numbers?
  4. math

    Can someone please help me on these I have look at the examples and done just what they did, but I still get it wrong and I only have one more time to try. Use the following table to answer the questions. (Give your answers correct …
  5. math help

    Use the following table to answer the questions. (Give your answers correct to two decimal places.) x 1 1 3 3 5 5 7 7 9 9 y 3 2 6 1 3 3 3 2 5 3 (a) Find the equation of the line of best fit. y hat = + x (ii) Graph this equation on …
  6. Math 4 grade

    How much is one cola? Use the clues to find out. -The cost is between 20€ and 30€ -You can buy one cola with exactly 6 coins. -You can buy two colas with exactly 6 coins. -You can buy three colas with exactly 6 coins. -You can
  7. maths

    Mandy can get 100kg of corn cob for $160 from Matt,on condition that she buys at least 100kg.From another supplier,she can buy 100kg or less for $1/cob,or more than 100kg for $0.60/cob.she gets $5/kg of con cobs or $1.25 for an individual …
  8. Math

    My Shopping List 1. Please describe how to find a unit price. * a price for foodstuffs, stated or shown as the cost per unit, as per pound, per kilogram, per dozen, Contemporary definitions for unit price Expand. noun. the cost of …
  9. math

    A set of data is shown below. x: –1 0 1 2 3 4 5 y: 3 7 5 6 7 8 Using a line of best fit, what is the value of the residual for the data at x = 2?
  10. math

    A data set is shown below. x y 1 6.00 2 5.04 3 4.23 4 3.56 5 2.99 6 2.51 7 2.11 Using an exponential best-fit model, what is the residual when x = 1. Round your answer to the nearest hundredth. This is the problem i dont understand …

More Similar Questions