algebra1

posted by .

juan's band produced a number of CDs to sell at a gig.the batch of CDs cost $170.00 to make and each CD was sold for $2.50 more than it cost to produce.juan gave 2 CDs to his friends,but sold the rest for a total of $198.00.How many CDs did juan produce?

  • algebra1 -

    20

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    for every 8cds sold, there were 12 dvds sold. a combined total of 70 cds and dvds were sold. how many cds were sold that day?
  2. math

    John and Paul work together at a music store. In one afternoon, they sold a total of 41 CDs. If Paul sold 9 more CDs than John, how many CDs did John sell?
  3. math

    i need to approximate profit in this equation 3. Hot Rocks Music sells CDs. If the profit can be approximated by following equation: , where x represents the number of thousands of CDs sold. Approximately, how many CDs must be sold …
  4. math

    A vendor at a concert sells new and used CDs. The new CDs cost 2.5 times as much as the old CDs. If 4 used CDs and 9 new CDs cost $159, what is the price of each item?
  5. Algebra

    Natalie earns $2.50 for each CD she sells and $3.50 for each DVD she sells. Natalie sold 45 DVDs last year. She earned a total of $780 last year selling CDs and DVDs. Write an equation that can be used to determine the number of CDs …
  6. Algebra

    Natalie earns $2.50 for each CD she sells and $3.50 for each DVD she sells. Natalie sold 45 DVDs last year. She earned a total of $780 last year selling CDs and DVDs. Write an equation that can be used to determine the number of CDs …
  7. Math

    A vendor at a concert sells new and used CDs. The new CDs cost 2.5 times as much as the old CDs. If 4 used CDs and 9 new CDs cost $159, what is the price of each item?
  8. pre-algebra

    A band will cell CDs of their music at their concert for $5.00 each. The band ordered 300 CDs at a cost of 1.25 each. Which inequality represents the number of CDs,n, the band needs to sell to make a profit of at least $500?
  9. Math/ Ratios

    Abby and Hakeem had the same number of CDs. After Abby gave away 23 Cds and Hakeem sold 7 Cds the ratio became 3:4. How many CDs did they all have together?
  10. Math

    At a local music store CDs cost 11.99including tax is the number of CDs purchased proportional to the cost of the CDs

More Similar Questions