Algebra

posted by .

Mickey went to Donald Dee's to buy 75 milkshakes for his party. Each milkshake cost the same integer amount of cents. In total, Mickey spent at least $124.00 on milkshakes. What is the smallest possible cost (in cents) of a milkshake?

  • Algebra -

    166

  • Algebra -

    Process:

    75 * x ≥ 12400

    x ≥ 12400/75 = 165.33333 = 166 (Rounded up because of > sign.)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Word Problem Cost minimization

    Don Garcia needs at least 24 units of vitamin A per day. Each green pill provides 4 units and each red pill provides one unit. Green pills cost 3.5¢ each and red pills cost 1¢ each. How many of each kind of pill should he take to …
  2. Business studies

    Frank owns a soda fountain and sells milkshakes. he sells 50 milkshakes per day for $5 each. his daily total cost is $290, of which $30 is fixed cost. What can you say about Franks short run decision regarding shut down and long run …
  3. micro economics

    Frank owns a soda fountain and sells milkshakes. he sells 50 milkshakes per day for $5 each. his daily cost is $290, of which $30 is fixed cost. what can you say about Franks short run decision regarding shut down and his long run …
  4. maths.

    Alice spent some money on 60 stamps of two different values. The values of stamps could be 5-cents, 10-cents,20-cents and 30-cents. The total amount of money he spent was between $5 and $10. 2/5 of the tamps cost 4/3 times as much …
  5. College Algebra

    Mints cost 5 cents each and gumballs cost 3 cents each. Kathleen spent 60 cents buying x mints and y gumballs. Slope intercept form: y=-5/3+20 What is the y-intercept and what does it represent in this problem?
  6. College Algebra

    Mints cost 5 cents each and gumballs cost 3 cents each. Kathleen spent 60 cents buying x mints and y gumballs. Slope intercept form: y=-5/3+20 What is the slope and what does it represent in this problem?
  7. Math

    Four cheeseburgers and five milkshakes cost a total of $25.50. Two milkshakes cost $1.75 more than one cheeseburger, and also find the cost of a milkshake. (A)$3.25 for a cheeseburger and $250 for a milkshake. (B)$3 for a cheeseburger …
  8. Maths

    Please help me, Wendy went to a bakery to buy cakes and doughnuts. She spent $14 altogether on 30 cakes and doughnuts. Each cake cost 40 cents and each doughnut cost 50 cents. How many cakes and doughnuts did she buy?
  9. Algebra

    Amy bought 18 stamps. Some were for postcards and cost 35 cents. The others were for regular mail and cost 49 cents. She spent $7.28 on the stamps. How many of each did she buy?
  10. Math

    A mechanic bought bolts in three sizes the smallest bolts cost 15 cents each the next larger sized bolts cost 20 cents each and the largest sized bolts cost 30 cents each the mechanic spent as little money as possible but spent the …

More Similar Questions