math

posted by .

Alana bought 3/8 pound of swiss cheese and 1/4 pound of American Cheese. Which pair of fractions cannot be used to find how many pounds of cheese she bought in all

a)6/16 and 4/16
b)9/24 and 6/24
c)24/64 and 8/64
d)15/40 and 10/40

  • math -

    3/8 * 3/3 = 9/24
    1/4 * 6/6 = 6/24

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. managerial econ

    Bridget has a limited income and consumes only wine and cheese; her current consumption choice is four bottles of wine and 10 pounds of cheese. The price of wine is $10 per bottle, and the price of cheese is $4 per pound. The last …
  2. Math

    Bridget has a limited income and consumes only wine and cheese; her current consumption choice is four bottles of wine and 10 pounds of cheese. The price of wine is $10 per bottle and the price of cheese is $4 per pound. The last bottle …
  3. Economics

    Bridget has a limited income and consumes only wine and cheese; her current consumption choice is four bottles of wine and 10 pounds of cheese. The price of wine is $10 per bottle, and the price of cheese is $4 per pound. The last …
  4. economics

    Bridget has a limited income and consumes only wine and cheese; her current consumption choice is four bottles of wine and 10 pounds of cheese. The price of wine is $ 10 per bottle, and the price of cheese is $ 4 per pound. The last …
  5. Math 7th

    Mrs.Flores bought 5 pounds of cheese. He used 2 1/4 pounds for cheese spread. 1 3/4 pounds for nachos and the rest for sandwhichs. Write a procedue that could be used to find the number of pounds of cheese he used for sandwhiches
  6. Economics

    Bridget has a limited income and consumers only wine and cheese; her current consumption choice is four bottles of wine and 10 pounds of cheese. The price of wine is $10 per bottle and the price of cheese is $4 per pound. The last …
  7. Math- urgent

    Harry buys American cheese at the deli. He buys 1/4 pound at the cost of x dollars per pound. If he pays $12.25 for 2.5 pounds of cheese, what is the cost per pound?
  8. Math

    A customer bought 2/3 pound of roast beef and 1/2 pound of cheese at a deli counter. What is the ratio of roast beef to cheese?
  9. 7th grade math

    parmesan cheese was on sale for $13.60 per pound. wesley bought a piece of the parmesan cheese that weighed 1 1/8 punds. how much did he pay
  10. Math

    Parmesan cheese was on sale for $13.60 per pound. Wesley bought a piece of the parmesan cheese that weighed 1 1/8 pounds. How much did he pay?

More Similar Questions