math

posted by .

The Sugar Sweet Company is going to transport its sugar to market. It will cost 4550 to rent trucks, and it will cost an additional 175 for each ton of sugar transported.
Let c represent the total cost (in dollars), and let s represent the amount of sugar (in tons) transported. Write an equation relating c to s , and then graph your equation using the axes below.

  • math -

    c = 4550 + 175s

    However, we cannot graph your data.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    The Sugar Sweet Company is going to transport its sugar to market. It will cost 4375 to rent trucks, and it will cost an additional 175 for each ton of sugar transported. Let c represent the total cost (in dollars), and let s represent …
  2. Algebra

    2. The Sugar Sweet Company is going to transport its sugar to market. It will cost $4200 to rent trucks, and it will cost an additional $150 for each ton of sugar transported. Let C represent the total cost (in dollars), and Let S …
  3. algebra

    The manager of the school cafeteria is planning a plate lunch. She can spend no more than $2.00 per lunch and can choose servings from selections A and B. The table indicates the cost and the quantity of sugar and protein (in grams) …
  4. math

    Susie bought 5 kg of flour and 4 kg of sugar for $14.80.If 3/4kg of flour cost as much as 3/5kg of sugar,find the cost of 1kg of sugar.
  5. math

    The Sugar Sweet Company will choose from two companies to transport its sugar to market. The first company charges $ 4696 to rent trucks plus an additional fee of $ 225.50 for each ton of sugar. The second company charges $ 5500 to …
  6. Maths

    Bobbt jannet made jam from 8kg strawberries and 4 kg sugar, how much did it cost to make 1kg of jam if 1kg of strawberries cost 6.50 and 1 kg of sugar cost 2.10?
  7. math

    The Sugar Sweet Company needs to transport sugar to market. The graph below shows the transporting cost (in dollars) versus the weight of the sugar being transported (in tons). there is a graph. 1. How much does the cost increase for …
  8. MATH

    5kg of flour and 4kg of sugar cost $14.80. If 3/4kg of flour cost as much as 3/5kg of sugar, what is the cost of 1kg of sugar?
  9. MATH

    5kg of flour and 4kg of sugar cost $14.80. If 3/4kg of flour costs the same as 3/5kg of sugar, what is the cost of one kg of sugar?
  10. Maths

    If the cost of 11/2 kg of sugar is rupees 825/4 then find the cost of 33/4 kg of sugar ?

More Similar Questions