Microeconomics

posted by .

Zuppann, Inc. has just completed a study of its production process for gadgets. It uses labor and capital to produce gadgets. It has determined that 1 more unit of labor would increase output by 200 gadgets. However an additional unit of capital would increase output by 150 gadgets. If the current price of capital is $10 and the current price of labor is $25, is the firm employing the optimal input bundle for its current output? Why or why not? If not, which input’s usage should be increased?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Economy

    How to draw isoquant curves for a certain quantity?
  2. Business Econ

    I need my answers checked for this question, thanks. A firm's production function: Q = 100 K^0.5 L^0.5 During the last production period, the firm operated efficiently and used input rates of 100 and 25 for labor and capital respectively. …
  3. Economics

    The chapter is on Production and costs in thelong run, we are given a long run expansion path graph, all through out the book we are given labor cost and capital cost, ie. price of labor $5 dollars per unit(w), price of capital $10 …
  4. Math

    The equation y = 240x + 720 gives the cost y (in dollars) when x gadgets are produced. How many gadgets can be produced for $ 30,000?
  5. College microeconomics

    Need some help with these questions....Thanks in advanced. All profit-maximizing firms hire inputs up to the point where: A) MRP = W B) MR = MC C) MP = W D) MFC = MRP E) MFR = MRC 4) A firm’s marginal revenue product of labor curve …
  6. principals of microeconomics

    it says that at an output of 100, the firm uses three units of capital (K) and 7 units of labor (L). In 1 capital is $100 per unit per day and labor is $80 per worker per day. So you have 100x 3= $300 and then you have 7x$80=$560. …
  7. Calculus

    "The production amount, Q, of an item manufactured by a company is modeled by the CobbDouglas function Q = 200(K^0.6)(L^0.4)(T^0.3) where K is the quantity of capital investment, L is the quantity of labor used, and T is the investment …
  8. Math

    A large factory knows that if it sells it's new gadgets for $10 each, it can sell 350 per month and if it sells the same gadgets for $8 it will sell 500 per month assuming the relationship between price and sales is linear predict …
  9. Math

    If a large factory sells its new gadgets for $5 each it can sell 1050 per month and if it sells the same gadgets for $9 it will sell 900 per month. Assuming the relationship between price and sales is linear predict the monthly sales …
  10. Micro Economics

    In YEAR 1, the price of gadgets is $2, while the price of the single variable input used is $28. A profit-maximizing gadget producer uses 9 units of input to produce and sell 252 units of gadgets, earning profit of $2*252 - $28*9 = …

More Similar Questions