7th grade math

posted by .

company A makes boxes of crackers that contains a mean of 30 crackers with a standard deviation of 2 crackers. company B makes boxes of crackers that contains a mean of 24 crackers with a standard deviation of 2 crackers. what can be said about the boxes of crackers from each company???

A) company's A boxes of crackers are filled using a method that is just as accurate as the method by which company B's boxes are filled.

B) There will always be more crackers in a box of Company's A crackers than in a box of company B's crackers.

c) on average, company A's boxes and company B's boxes contain the same number of crackers.

D) A box of crackers from company A is a better value than a box of crackers from company B.

  • 7th grade math -

    three people share 40 crackers evenly . how many crackers does each person get ? I weth to no the answer

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Joe has 1/6 of a packet of crackers and Aaron has 3/8. Who has more crackers?
  2. chemistry

    Chemistry problem: given: serving size 0.5 oz, 4g fat/ serving, 140 mg sodium/serving. a) box has net weight of 8oz how many crackers per box?
  3. chemistry

    how many grams of sodium are used to prepare 50 boxes of crackers?
  4. Math

    There are 21 boxes of crackers in 1 case. Each box contains 24 crackers. What is the best estimate for the number of crackers in 7 cases?
  5. Maths

    Is (0, 3) a solution to the equation y = x + 3?
  6. MATH

    Marit and jennifer had an equal number of crackers. Each day, Marit ate 12 crackers and Jennifer ate 6 more crackers than Marit. When Jennifer had 24 crackers left, Marit had 96 crackers left. How many crackers did each of them have …
  7. Algebra

    There are 8 crackers in 1 serving. 16 crackers in 2 servings, 24 crackers in 3 servings, and so on. How many crackers are in a box of 12 servings, My answer is 8:1 ratio 1 serving = 8 crackers 12 servings at 8:1` ratio - 96 crackers,
  8. math

    Please help, my mom and I are having a difference of opinion. The question is crackers come in packages of 24. Cheese slices come in packages of 18. You want one cheese slice for each cracker. What is the least number of crackers and …
  9. math

    Crackers come in packages of 7. Ethan ate 82 crackers. How many whole boxes did he eat and how many crackers does he have left?
  10. TEAS 6 MOMETRIX

    mandy can buy 4 container of yogurt and 3 boxes of crackers for $9.55. she can buy 2 containers of yogurt and 2 boxes of crackers for $5.90. How much does one box of crackers cost?

More Similar Questions