math

posted by .

A school uniform consists of a shirt and a pair of shorts. A shirt costs $22. A pair of shorts costs $15.

Write an expression to find the cost of supplying n students with uniforms.

Evaluate the expression for 8 students.

  • math -

    (22 + 15)n =

    (22 + 15)* 8 = ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Maths

    Mr Zubir bouught a pair of pants, a shirt and a coat. The pair of pants and shirt costs $100.90. The pants and coat costs $244.50. The coat costs 5 times as much as the shirt. How much did Mr Zubir pay for his coat?
  2. Math

    At one store, a pair of jeans costs $29 and a shirt costs $25. At another store, the same kind of jeans costs $26 and the same kind of shirt costs $20. The answer is 29j – 26j + 25s -20s = 3j – 5s. What is the question?
  3. math

    kayla spends $48 on gym clothes. she buys at least of each item. shorts cost $16, t-shirt cost $18 and socks cost $2 a pair how many ways can kayla spend $48 on her gym clothes
  4. Math

    At one store a pair of jeans costs $29 and a shirt cost $25. At a different store the same kind of jeans costs $26 and the same kind of shirt costs $20. The answer is 29j-26j+25s-20s=3j+5s. What is the question?
  5. math

    there are 3 shirts,2 caps,4 pairs of shorts.how many different outfits can wear ?
  6. Math

    Mr. Logan purchased $390 in clothing (excluding sales tax). He bought 5 identical shirts, 3 identical pairs of pants and 2 identical pairs of shoes. Each pair of shoes cost twice the combined value of one shirt and a pair of pants. …
  7. 7th grade math

    Simplify each expression. 1. 2z - 3y - 8z + y 2. 9 - 7t + 1 + 4t 3. For the summer, Tia buys 3 T-shirts and 2 pairs of shorts. Her brother buys 4 T-shirts and 1 pair of shorts. Define and use variables to represent the total cost. …
  8. Language Arts

    Which sentence uses coordinate adjetives?
  9. Language Arts

    Which sentence use coordinate adjectives?
  10. Math

    A pair of pants costs twice as much as a shirt. The total cost of 1 1 pair of pants and 1 1 shirt is $18 $18 . If s represents the cost of 1 1 shirt, which equation could you use to find the cost of 1 1 shirt?

More Similar Questions