Math

posted by .

5 books and 9 magazines cost $150.50 dollars altogether. 9 Books and 5 magazines cost $175.70. How much does 1 book and 1 magazine cost?


Please show work

  • help its urgent -

    Its something I need to have.

  • Math -

    5b+9m=150.5

    9b+5m=175.7 if you add them you have one equation.
    14b+14m=326.2
    14(b+m)=326.2
    b+m=23.3
    b=23.3-m
    sub. this back into one the original equations
    9(23.3-m)+5m=175.5
    209.7-9m+5m=175.5
    -4m=-34.2
    m=8.55
    Plug that into the other equation
    5b+9(8.55)=150.5
    5b+76.95=150.5
    5b=73.55
    b=14.71

  • Math -

    Thanks!!!!!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math/Algebra

    At Gwen's garage sale, all books were one price, and all magazines were another price. Harriet bought four books and three magazines for 1.45, and June bought two books and five magazines for 1.25. What was the price of a book and …
  2. Math

    April buys eight books for $44. Paper back books cost $4 and hard back books cost $8. How many of each book did she buy?
  3. Math

    you buy 3 books that each cost the same amount and a magazine all for 59.99.You know that the magazine costs 1.99. How much does each book cost?
  4. Math

    5 books and 9 magazines cost $150.50 altogether. 9 books and 5 magazines cost $175.70. How much does 1 book and 1 magazine cost?
  5. math

    If b books cost d dollars, then d books cost A. b dollars B. bd dollars C. d^2/b D. b^2/d These are the worst questions. Its a SHSAT question
  6. Math

    Louis paid $42 for a dozen magazines with her annual and subscription to her favorite sport magazine. What is the unit cost for each magazine?
  7. math

    Bella spent 4/7 of her money on a dictionary and 3 identical books. She spent 1/6 of the remainder on a journal that cost $7. How much did she spend on the dictionary and 3 books?
  8. Math

    If 50 books is $86.45 for each Books and 150 books is $80.95 for each book what is the cost for 60 books?
  9. Math

    Hugh bought some magazines that cost $3.95 each and some books that cost $8.95 each. He spent a total of $47.65. If Hugh bought 3 magazines, how many books did he buy?
  10. Math

    At a book fair; three books and two magazines cost $7. Two books and five magazines cost $6.50. Find the cost of a book and the cost of a magazine.

More Similar Questions