math

posted by .

One-quarter of the chicken pieces in the dish are wings. There are 7 wings. Hiw many chicken pieces are in the dish?

Write an equation to solve the problem.

  • math -

    x/4 = 7

  • math -

    the anwser is 28

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Riddle

    Solve this riddle: What does CHICHARON DE POLLO MEAN?
  2. Math Word Problem

    Counting Chicken Wings At Annie's Home-Cooked Chicken Wings Restaurant, chicken wings are served by the bucket. The Biggest Bucket O'Wings is really big! Figure out how many wings are in the bucket. If the wings are removed two at …
  3. math

    Ted is hosting a dinner party. He has a the choice of serving chicken, pasta, or hamburgers for the main course;carrots, lettuce salad, or pineapple for the side dish; and ice cream or cookies for dessert. How many combinations of …
  4. math

    Ted is hosting a dinner party. He has a the choice of serving chicken, pasta, or hamburgers for the main course;carrots, lettuce salad, or pineapple for the side dish; and ice cream or cookies for dessert. How many combinations of …
  5. algebra

    Please help me? Chicken Dinners. High Flyin' Wings charges $12 for a bucket of chicken wings and $7 for a chicken dinner. After filling 28 orders for buckets and dinners during a football game, the waiters have collected $281. How
  6. Math PLEASE HELP ME!!

    A restaurant offers a 13% discount on chicken wings on Mondays. If Travis eats $7.95 worth of chicken wings on Friday, how much would those wings cost on Monday?
  7. math 4

    afton made a chicken dish for dinner, she added a 10 ounce package of vegetables and a 14 ounce package of rice to 40 ounces of chicken, what was the total weight of the chicken dish in pounds?
  8. math

    A restaurant offers a 13% discount on chicken wings on Mondays. If Travis eats $7.95 worth of chicken wings on Friday, how much would those wings cost on Monday?
  9. math

    Suppose you have $60 to buy shrimp and chicken wings for a party. Shrimp costs $10/lb and wings cost $6/lb. Write and graph a linear equation that could be used to determine the number of pounds of each food that can be purchased with …
  10. algebra

    suppose you have 60$ ro buy a shrimp and chicken wings for a party. shrimp costs $10/lb and wings cost$6/lb. write a linear equation that could be used to determone the number of pounds of each food that can be purchased with 60$

More Similar Questions